Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2016

V.Hudák je naklonený akémukoľvek riešeniu, ktoré dá budúcnosť Vojanom



Ilustračná snímka. Tepelná elektráreň Vojany.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Tepelná elektráreň Vojany. Foto: TASR - Roman Hanc
Bratislava 9. marca (TASR) - Minister hospodárstva SR Vazil Hudák (nominant Smer-SD) je naklonený akémukoľvek riešeniu, ktoré dá život a budúcnosť elektrárni vo Vojanoch (EVO). Uviedol to po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu v reakcii na zámery amerického investora Theta Energy Group (TEG).


Vojany už totiž boli podľa Hudáka počas nejakého obdobia v tzv. útlmovom stave. "Väčšinový akcionár Slovenských elektrární, firma Enel, nevidel nejakú perspektívu pokračovania produkcie elektriny vo Vojanoch. Chcel znižovať stavy ľudí a postupne uzatvárať túto elektráreň," spresnil.

Príchodom nového investora sa podľa ministrových slov vytvára nová budúcnosť a možnosti na to, aby sa elektráreň vo Vojanoch transformovala z primárneho využitia uhlia na kombinované využitie plynu a biomasy. To by podľa neho zmenilo aj nastavenie zákonnej tarify, čo by zlacnilo vyrábanú elektrinu.

"V investícii ide aj o ďalší, dôležitejší aspekt. Tento investor sa pozerá aj na možnosť vytvorenia určitého industriálneho a technologického parku, ktorý by vznikol na teritóriu elektrárne Vojany, ale aj v ďalších regiónoch východného Slovenska. Tie by sa zamerali najmä na nové druhy inovatívnych produktov v oblasti energetiky ako napríklad batérie, ktoré by dokázali uskladniť elektrinu, či na nanotechnológie v oblasti solárnej techniky," doplnil.

"Áno, verím mu," uviedol Hudák na otázku, či projekt investora má jeho dôveru. Ale štát si podľa neho však urobiť právnu analýzu, ako by bolo možné Vojany de facto osamostatniť od Slovenských elektrární a vytvoriť spoločný podnik medzi štátom a investorom. "Po druhé, musíme si tiež urobiť jasnú predstavu o tom, či investorom navrhované plány sú reálne. Musíme si teda urobiť nezávislú analýzu," dodal minister hospodárstva.

Hudák a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) 25. februára 2016 vo Vojanoch podpísali Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom financií SR a americkým investorom, spoločnosťou Theta Energy Group (TEG). Tá plánuje na východnom Slovensku vytvoriť 800 trvalých pracovných miest. Väčšina z nich, by mala byť v elektrárni Vojany a blízkom okolí. V elektrárni by mal vzniknúť nový zelený technologický park.

TEG na Slovensku plánuje investovať, modernizovať, rozvíjať a vytvárať lokálne zdroje trvalých a bezpečných dodávok energie vo forme elektriny a tepla prostredníctvom implementácie inovatívnych a inteligentných technológií. "Ide o inovatívnu spoločnosť, ktorá pracuje s viacerými dodávateľmi. Ich predstavou je zmeniť EVO na elektráreň, ktorá bude produkovať čistú energiu," uviedol vo februári Kažimír.

Podľa slov Seana P. Mccarthyho z TEG sa spoločnosť venuje aplikácii rôznych inovácií vo výrobe elektriny. Na výrobu elektrickej energie využívajú plyn a biomasu, čím chcú znížiť objem emisií. Projekt memoranda o spolupráci je rozdelený do dvoch častí. Jedna sa týka modernizácie EVO, druhá rozvoja energetického inovačného centra a technologického parku na vzájomne dohodnutom mieste v SR.

EVO má momentálne 142 kmeňových zamestnancov, s ktorými americký investor do budúcnosti ráta. Okrem toho chce vytvoriť spomínaných 800 nových pracovných miest. Podľa slovenského rezortu financií nateraz investor nepožaduje žiadnu pomoc od štátu. "Sme na začiatku, avizujeme podpísanie memoranda. Potvrdzujeme, že zatiaľ neevidujeme žiadnu žiadosť o stimuly," povedal Kažimír.

Elektráreň Vojany patrí pod akciovú spoločnosť Slovenské elektrárne, kde je majoritným akcionárom talianska spoločnosť Enel a štát má v nej 34-% podiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gutenbergova knižnica predstavuje unikátne knihy od 15. storočia
<< predchádzajúci článok
Producentské krajiny budú v Moskve rokovať o zmrazení ťažby ropy