Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2009

V Indii sa začalo tretie kolo parlamentných voliebObyvatelia Indie začali vo štvrtok hlasovať v tretej z piatich fáz parlamentných volieb, ktorá sa týka oblastí v deviatich indických štátoch. Volebné právo si môže tentoraz uplatniť 144 miliónov ...Zdieľať
MUMBAJ 30. apríla (WEBNOVINY) - Obyvatelia Indie začali vo štvrtok hlasovať v tretej z piatich fáz parlamentných volieb, ktorá sa týka oblastí v deviatich indických štátoch. Volebné právo si môže tentoraz uplatniť 144 miliónov registrovaných voličov v severných štátoch Bihár a Uttarpradéš, Gudžaráte na západe, južnej Karnátake, Západnom Bengálsku, ako aj vo finančnej metropole Mumbaj, ktorá sa v novembri stala dejiskom teroristických útokov. Hlasovanie sa začalo o 7:00 miestneho času (3:30 SELČ) a vo väčšine obvodov potrvá desať hodín. Sprevádzajú ho prísne bezpečnostné opatrenia, a to najmä v Biháre a Západnom Bengálsku, kde hrozia útoky maoistických povstalcov. Tí poznačili prvé kolo volieb pred dvoma týždňami, keď pri viacerých útokoch zahynulo 19 ľudí.


Indické parlamentné voľby, ktoré sú považované za najväčšie demokratické hlasovanie na svete, budú pokračovať až do 13. mája. Výsledky by mali byť známe o tri dni neskôr a zrejme rozhodnú o tom, kto z dvojice hlavných uchádzačov o post premiéra zostaví nasledujúcu vládu. Proti 76-ročnému úradujúcemu premiérovi Manmohanovi Singhovi zo strany Indický národný kongres (INC) stojí 81-ročný Lal Krishna Advani, predseda opozičnej Indickej ľudovej strany (BJP), ktorý do mája 2004 slúžil ako minister vnútra a vicepremiér.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Čechách sa zotavuje podpálená Rómka
<< predchádzajúci článok
Počet nakazených prasacou chrípkou v Kanade stúpol na 19

V Indii sa začalo tretie kolo parlamentných volieb - diskusné fórum čitateľov