Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. februára 2019

V Iráne sa začali oslavy 40. výročia islamskej revolúcie



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Teherán 1. februára (TASR) - Tisícky Iráncov zaplnili v piatok mauzóleum zakladateľa islamskej republiky ajatolláha Chomejního, čím sa začali oslavy 40. výročia iránskej revolúcie. Oslavy sa začali presne na moment, keď sa Chomejní vrátil po 14 rokoch z exilu do vlasti a jeho lietadlo pristálo na teheránskom letisku, približuje agentúra AFP.


Ajatolláh Džannatí, hlava vplyvného Zhromaždenia expertov (Madžlese chobregán), ktoré vymenúva najvyššieho vodcu islamskej republiky, v prejave skritizoval politické frakcie usilujúce sa o zlepšenie vzťahov medzi Teheránom a Washingtonom.

"Preklínam tých, ktorí si myslia, že nedokážeme riadiť krajinu bez americkej pomoci. Moc Ameriky slabne, nesmieme sa jej báť," vyhlásil Džannatí pred davom, ktorý skandoval heslá ako "Smrť Amerike!" či "Smrť Izraelu!".

Každý rok 1. februára sa v Iráne začínajú oslavy Daheje fadžr (Desiatich dní úsvitu) pri príležitosti výročia Chomejního návratu po tom, ako z krajiny po rozsiahlych demonštráciách utiekol prozápadný šach Mohammad Rezá Pahlaví.

Oslavy vrcholia 11. februára (22. bahmána podľa perzského kalendára) a obyvateľstvo si pripomína pád 2500-ročnej monarchie v Iráne. V hlavnom meste sa začali dva zbrojárske veľtrhy, kde sú prezentované zbrane a vojenské zariadenia vyrobené v Iráne počas uplynulých štyroch desaťročí.

Obsadenie americkej ambasády v Teheráne v novembri 1979 a následná rukojemnícka dráma trvajúca vyše 400 dní spôsobila - ešte stále pretrvávajúcu - nevraživosť medzi Iránom a Spojenými štátmi. Irán, kde žije najvyšší počet šiitských moslimov na svete, je v blízkovýchodnom regióne urputným rivalom sunnitskej Saudskej Arábie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K hromadnej žalobe proti Volkswagenu sa pripojilo už 400.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Lekári v Nepále chcú štrajkom podporiť hladujúceho kolegu