Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2006

V Írsku pracuje v súčasnosti takmer 10 tis. Slovákov



V súčasnosti pracuje v Írsku takmer 10 tis. Slovákov a dopyt z írskej strany po pracovných silách zo SR stále narastá. "Keďže Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. februára (WN/SITA) - V súčasnosti pracuje v Írsku takmer 10 tis. Slovákov a dopyt z írskej strany po pracovných silách zo SR stále narastá. "Keďže Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, že írska ekonomika bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov rásť tempom 5 % ročne a krajina registruje nezamestnanosť menej ako 4 %, potrebujeme 50 tis. až 60 tis. nových imigrujúcich pracovníkov ročne," uviedol na stredajšej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ írskej personálnej agentúry allskills Vincent Callan. Podľa neho majú pracovníci z Slovenska veľmi dobrú kvalifikáciu, dostačujúce osvedčenia a dobrú pracovnú disciplínu a preto sú s nimi zamestnávatelia z Írska spokojní. "Rozhodli sme sa na Slovensku zriadiť pobočku, keďže problém s nedostatkom pracovných síl v Írsku pretrváva a chceli by sme ďalej rozvíjať vzťahy v oblasti pracovných príležitostí medzi SR a Írskom. Pobočku s tromi pracovníkmi by sme chceli otvoriť koncom februára, pričom do konca roka plánujeme zamestnávať zhruba 10 ľudí," dodal Callan.

Ako ďalej Callan povedal, v spoločnosti allskills evidujú zhruba 100 až 150 ľudí denne, ktorí majú záujem ísť pracovať do Írska. "Od novembra minulého roka sme umiestnili v Írsku zhruba 200 ľudí," skonštatoval Callan. Spoločnosť allskills však podľa neho sprostredkováva zamestnanie pre imigrantov nielen na nižších pozíciách ale hlavne na pozíciách v strednom manažmente. Najväčší dopyt po pracovných silách je v Írsku podľa Callana v oblasti IT, stavebníctva, hotelierstva a v technických odvetviach. "Spoločnosť Google otvorila v Dubline pobočku a potrebuje zamestnať zhruba 700 odborníkov z IT oblasti, pričom americká firma AMGEN investovala v Írsku zhruba 1,5 mld. USD do farmaceutického závodu a taktiež plánuje zamestnať stovky pracovníkov," povedal Callan.

Podľa Callana pokladajú írski podnikatelia Slovensko, ČR a Poľsko za zdroj novej kvalifikovanej pracovnej sily. "Írsko sa stalo prvou krajinou spomedzi krajín Európskej únie, ktorá otvorila svoje hranice občanom nových členských krajín únie bez časových alebo iných obmedzení," dodal Callan. Ako ďalej uviedol, podľa centrálneho štatistického úradu vzrástla miera zamestnanosti v Írsku za minulý rok o 87 tis. ľudí, čo predstavuje 4,7 %. V roku 2004 vzrástla o 3 %. Prevažná časť pracovných miest bola vytvorená v sektore stavebníctva, maloobchodu a pohostinstva. "Podľa odhadov tvoria zahraniční pracovníci v Írsku takmer 9 % celkovej pracovnej sily," skonštatoval Callan.

Personálna agentúra allskills vznikla v roku 2005, pričom jej úlohou bolo vyriešiť problém nedostatku kvalifikovaných pracovných síl v skupine írskych spoločností pôsobiacich v oblasti stavebníctva, obchodu a služieb. Manažment spoločnosti allskills je írsko-slovenský.

(1 USD = 31,294 SKK)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od marca rekonštrukcia električkových koľají v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Návrh MP neprivatizovať Národný žrebčín odobrila aj vláda