Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2021

V Izraeli sa násilnosti rozšírili do viacerých miest, v Pásme Gazy zahynuli už desiatky ľudí



Zatiaľ čo si izraelská armáda a palestínski militanti z Pásma Gazy vymieňajú smrtiace letecké a bombové útoky, nepokoje a násilné strety medzi ...



Zdieľať
aptopix_israel_palestinians_84637 86fc80a3494a42e6862441a65b812a3b 676x449 13.5.2021  - Zatiaľ čo si izraelská armáda a palestínski militanti z Pásma Gazy vymieňajú smrtiace letecké a bombové útoky, nepokoje a násilné strety medzi arabským a židovským obyvateľstvom sa rozšírili do viacerých izraelských miest. Informuje o tom spravodajský portál CNN.


V Bat Jam, južne od prístavného mesta Jaffa, skupina asi 20 židov zaútočila na arabského šoféra, ktorého udierali kovovými predmetmi a kopali do hlavy. Muža so zraneniami odviezli do nemocnice.

Pokus o lynčovanie


V Akku, severne od Haify, zas zaznamenali pokus o lynčovanie zo strany arabského davu, po ktorom je židovský muž v kritickom stave. Podľa informácií CNN sa pritom podobné útoky odohrávajú aj v ďalších mestách.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu násilnosti odsúdil ako „neprijateľné" a vyjadril sa, že nariadil polícii, aby využila svoje núdzové právomoci, posilnila sa s pomocou pohraničných jednotiek a tam, kde je to potrebné, zaviedla zákaz vychádzania.

Vrie im krv v žilách


„Nič neospravedlňuje lynčovanie Židov Arabmi a nič neospravedlňuje lynčovanie Arabov Židmi," skonštatoval vo vyhlásení a občanom Izraela zároveň odkázal, že je mu jedno, že im „vrie krv" v žilách, ale nesmú brať právo do vlastných rúk.

„Nesmiete vziať obyčajného arabského občana a pokúsiť sa ho zlynčovať - rovnako, ako nemôžeme sledovať, ako to robia arabskí občania židovským občanom," uzavrel.

Militanti vypálili tisíc rakiet


Militanti z Pásma Gazy vypálili od najnovšieho vzplanutia konfliktu v pondelok popoludní na Izrael viac ako tisíc rakiet a Izrael reagoval ničivými leteckými útokmi na Gazu.

Izraelské bombardovanie Gazy dosiaľ podľa najnovších údajov zabilo už najmenej 83 ľudí, vrátane 17 detí a siedmich žien. Vo štvrtok o tom informovalo palestínske ministerstvo zdravotníctva sídliace v Gaze. Najmenej 487 ľudí utrpelo zranenia rôzneho druhu.

Od pondelka prišlo o život aj sedem Izraelčanov a zranenia utrpelo viac ako 200 ďalších. Vyplýva to zo stredajších informácií izraelskej armády.

Posunom bola návšteva z Egypta


Významným posunom z pohľadu medzinárodného mediačného úsilia bola návšteva egyptských predstaviteľov, ktorí sa ukázali ako kľúčoví už pri ukončení bojov v minulosti. Najprv sa stretli s lídrami Hamasu v Gaze a potom rokovali s Izraelčanmi v Tel Avive. Informuje o tom agentúra AP s tým, že sa však zdá, že Izrael i Hamas sú odhodlaní pokračovať.

Napriek správam o prítomnosti mediátorov vypálili militanti z Gazy sériu takmer 100 rakiet. Netanjahu zas navštívil batérie izraelského systému protivzdušnej obrany Železná kupola, ktorý už podľa armády zachytil 90 % z 1 200 rakiet z Gazy, ktoré dosiahli Izrael. Večer predtým izraelská televízia informovala, že nariadili rozšírenie ofenzívy, pričom podľa armády zasiahli už 600 cieľov Gaze.


Zdroj: Webnoviny.sk - V Izraeli sa násilnosti rozšírili do viacerých miest, v Pásme Gazy zahynuli už desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
<< predchádzajúci článok
Nový COVID automat podľa hlavného hygienika lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu

V Izraeli sa násilnosti rozšírili do viacerých miest, v Pásme Gazy zahynuli už desiatky ľudí - diskusné fórum čitateľov