Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. novembra 2010

V Jokohame sa demonštruje proti summitu APEC



Vyše tisíc protičínskych demonštrantov sa v sobotu zišlo na proteste počas prísne stráženého summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Jokohame. Na schôdzke sa ...



Zdieľať
apec Foto: SITA, APJOKOHAMA 13. novembra (WEBNOVINY) - Vyše tisíc protičínskych demonštrantov sa v sobotu zišlo na proteste počas prísne stráženého summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Jokohame. Na schôdzke sa spolu s ďalšími 19 lídrami zúčastňuje aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Ide o poslednú zo série nacionalistických demonštrácií organizovaných na oboch stranách, ktoré vyvolal námorný incident pri sporných ostrovoch Senkaku a poškodil krehké japonsko-čínske vzťahy. Demonštranti obkolesení poriadkovou políciou nesú japonské vlajky a protičínske transparenty. Na poriadok v Jokohame neďaleko Tokia dohliada asi 21 000 ťažkoodencov. Úrady zatiaľ nehlásili žiadne údaje o zatknutých. Aktivisti, ktorí nesúhlasia ani so začlenením sa Japonska do zóny voľného obchodu, už ohlásili ďalšie protesty aj na nedeľu.


Lídri APEC majú rokovať o zóne voľného obchodu
Prezidenti Spojených štátov, Číny a Ruska sa v sobotu stretli v japonskej Jokohame, kde sa spolu s lídrami ďalších krajín zúčastňujú na tohtoročnom summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC). Hlavným predmetom rokovaní majú byť kroky vedúce k vytvoreniu spoločnej zóny voľného obchodu, médiá však očakávajú, že oficiálny program zatienia územné spory Japonska s Ruskom a Čínou. Japonský premiér Naoto Kan počas summitu plánuje dvojstranné stretnutie s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, ktoré by mohlo viesť k zmierneniu napätia vyvolaného nedávnymi udalosťami spojenými so vzájomnými územnými nárokmi. Samotné závery dvojdňového summitu budú zrejme zodpovedať charakteru organizácie slúžiacej ako medzinárodné fórum, ktoré prijíma iba jednohlasné a nezáväzné rozhodnutia.

Napätie vo vzťahoch medzi Japonskom a Ruskom vyvolala Medvedevova cesta na sporné súostrovie Kurily, ktoré začiatkom novembra navštívil ako prvý ruský líder v histórii. Tokio proti návšteve ostro protestovalo a okrem iného stiahlo svojho veľvyslanca z Moskvy. Roztržka s Ruskom sa pritom odohrala iba niekoľko týždňov po tom, ako sa vyostrili dlhodobé spory medzi Japonskom a Čínou. Dôvodom bola septembrová kolízia lodí pri spornom súostroví vo Východočínskom mori, ktoré si nárokujú obe krajiny.

Najvýznamnejší účastníci summitu APEC pricestovali do Japonska s juhokórejského Soulu, kde sa predtým stretli v rámci skupiny 20 najsilnejších svetových ekonomík. Summit G20 poznačilo vzájomné obviňovanie sa veľmocí z nekalých obchodných praktík, čo by sa mohlo preniesť do víkendových diskusií v Jokohame.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ford vytvoril v Nemecku 500 nových pracovných mies
<< predchádzajúci článok
Zomrel spoluzakladateľ Linky dôvery Miroslav Plzák