24hod.sk    Zaujímavosti

22. decembra 2020

V kanadskom permafroste objavili perfektne zachované vlčie mláďa, má zhruba 56-tisíc rokov (video)V permafroste kanadského Yukonu objavili mimoriadne zachované vlčie mláďa, ktoré je staré zhruba 56-tisíc rokov. Mladú samičku, ktorá dostala meno Zhur, objavil v oblasti Klondike neďaleko mesta ...Zdieľať
vlk 676x367 22.12.2020  - V permafroste kanadského Yukonu objavili mimoriadne zachované vlčie mláďa, ktoré je staré zhruba 56-tisíc rokov.


Mladú samičku, ktorá dostala meno Zhur, objavil v oblasti Klondike neďaleko mesta Dawson zlatokop pri odstraňovaní zmrznutého bahna. Podľa vedcov je to "najstarší, najúplnejší vlk", informuje spravodajský portál CNN.

 

 

Nájdená múmia je kompletná


"Múmia je taká kompletná, že má v podstate všetku kožu, väčšinu kožušiny... má prítomné všetky mäkké tkanivá," vyjadrila sa pre CNN Julie Meachen z Des Moines University, ktorá je jednou z autorov štúdie o náleze publikovanej v žurnále Current Biology. Vedcom výborný stav pravekého zvieraťa umožní lepšie preskúmať, ako mohlo žiť.

 

 

Vĺča žilo v čase, keď ustupovali ľadovce


S pomocou röntgenu vedci určili, že šteňa bolo staré šesť alebo sedem týždňov, keď sa zachovalo v permafroste. Analýza stabilných izotopov zase odhalila, že vĺča žilo v čase, keď ustupovali ľadovce. Keďže malo prístup k sladkej vode, spolu s jeho matkou sa podľa vedcov živili prevažne z vodných zdrojov - rybami a vodnými vtákmi.

Na základe analýzy DNA vedci určili, že šteňa je potomkom pravekých vlkov, ktoré sú predkami súčasných vlkov, z Ruska, Sibíri a Aljašky.
 Zdroj: Webnoviny.sk - V kanadskom permafroste objavili perfektne zachované vlčie mláďa, má zhruba 56-tisíc rokov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/v-kanadskom-permafroste-objavili-perfektne-zachovane-vlcie-mlada-ma-zhruba-56-tisic-rokov-video-cl747299.html