Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2012

V kauze Bytovka podal prokurátor ďalší protestGenerálna prokuratúra Slovenskej republiky podala 12. decembra ďalší protest prokurátora v súvislosti s kauzou Glance House, ktorá sa dotýka sporných prevodov bytovky v Bernolákove. Ako ...Zdieľať
kladivko BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) - Generálna prokuratúra Slovenskej republiky podala 12. decembra ďalší protest prokurátora v súvislosti s kauzou Glance House, ktorá sa dotýka sporných prevodov bytovky v Bernolákove.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová, tentoraz prokurátor protestuje proti rozhodnutiu Správy katastra Senec, ktorým bol povolený vklad vlastníckeho práva zo Zmluvy o predaji podniku uzatvorenej medzi Glance House, s.r.o. ako predávajúcim a Commercial Development Investment, Ltd. (CDI) ako kupujúcim.

"V danom proteste bolo Správe katastra Senec zároveň navrhnuté, aby konanie o ňom prerušila až do právoplatného rozhodnutia o predchádzajúcom proteste prokurátora, ktorý bol podaný proti rozhodnutiu o povolení vkladu, na základe ktorého bolo do katastra nehnuteľností k príslušným nehnuteľnostiam, nachádzajúcim sa v katastrálnom území Bernolákovo, zapísané vlastníctvo Gapeja, s.r.o.," dodala Tökölyová.

Kataster už vyhovel prvému protestu prokuratúry, aby zrušil následný zápis spoločnosti Gapeja na list vlastníctva bytovky v Bernolákove, pri ktorej sa udiali sporné prevody. "Protest prokurátora bol prijatý," potvrdila začiatkom decembra agentúre SITA Odeta Poldaufová z legislatívno-právneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Zároveň však upozornila, že tento verdikt ešte nie je právoplatný.


Zápis zrušia, až keď bude rozhodnutie právoplatné

"Zápis v katastri bude zrušený, až keď rozhodnutie, ktorým bolo vyhovené protestu prokurátora, nadobudne právoplatnosť," upozornila Poldaufová. Ako dodala, účastníci konania môžu do 15 dní podať odvolanie.

O tom by rozhodoval katastrálny úrad. Konateľ spoločnosti Gapeja v denníku Sme pred časom avizoval, že verdikt sa chystá napadnúť a rozhodovanie sa tak bude predlžovať. Agentúre SITA sa zatiaľ nepodarilo overiť, či odvolanie podal, alebo nie.

V prípade tejto bytovky námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka umožnil prevod bytovky v Bernolákove na bývalú spoločníčku developerskej firmy. Poslal list jednej zo sporiacich sa strán, v ktorom súhlasí s prevodom bytovky. Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti, napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou.

Zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý sa nestotožnil s právnym názorom Dobroslava Trnku v prípade tohto sporu. Minulý týždeň v pondelok Tichý zrušil súhlas s prevodom. Zároveň GP podala protest proti prevodu nehnuteľnosti až na tretiu firmu Gapeja, s.r.o. Kataster mal o proteste rozhodnúť do 30 dní. V prípade úspechu by bytovka mala skončiť u spoločnosti Commercial Development Investment, Ltd. (CDI) so sídlom v Londýne, ktorá vystupuje ako poškodená v trestnoprávnej kauze okolo bytovky.

Kauza prevodu bytovky v Bernolákove

V kauze sa 9. júna 2010 začalo trestné stíhanie manželov R. Č. a A. Č. Prokurátorka špeciálnej prokuratúry blokovala od 17. júna 2010 nehnuteľný majetok spoločnosti Glance House, do ktorého patrila aj sporná bytovka, aby bol uspokojený nárok CDI. Potom 20. júna podala prokurátorka obžalobu na spomínanú dvojicu za podvod. Podľa žalobkyne neoprávnene disponovali plnou mocou, čo údajne umožnilo, aby došlo k podvodnej zmene spoločníkov a konateľov Glance House.

CDI tak podľa návrhu obžaloby vznikla škoda vyše 28 miliónov eur. Trnka vybavil 18. mája 2012 opakované podnety J. Š., ktorá zastupuje poškodenú CDI. Spomínaným listom súhlasil s prevodom nehnuteľnosti na poškodených. V liste však uviedol, že nehnuteľnosti sú naďalej zaistené podľa pôvodného rozhodnutia prokurátorky ŠP.

Správa katastra Senec povolila 22. októbra 2012 vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech CDI. Potom však 24. októbra kataster povolil presun nehnuteľnosti na ďalšiu firmu – Gapeja, s.r.o Dôvodom protestu prokurátora proti tomuto kroku je údajné porušenie zákona zo strany správy katastra. Podľa prokuratúry správa pochybila, keď nezistila obmedzenie dispozičného práva prevodcu a zároveň nezistila, že vkladové konanie sa v tejto veci riadne nezačalo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodej sa prepchal cez okno, vzal si žreby aj peniaze
<< predchádzajúci článok
Ruský plyn zlacnie, Gazprom očakáva pokles o desiatky eur

V kauze Bytovka podal prokurátor ďalší protest - diskusné fórum čitateľov