Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. augusta 2010

V Košickom kraji štát odškodnil 12 000 ľudí



O mimoriadne odškodnenie po povodniach požiadali obyvatelia z 270 obcí v Košickom kraji. Obvodný úrad zaevidoval v kraji okolo 12-tisíc poškodených, ktorých štát ...



Zdieľať
povodenjpg Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 12. augusta (WEBNOVINY) - O mimoriadne odškodnenie po povodniach požiadali obyvatelia z 270 obcí v Košickom kraji. Obvodný úrad zaevidoval v kraji okolo 12-tisíc poškodených, ktorých štát odškodnil. Zoznamy poškodených už uzavreli, niektorí sú však nespokojní so sumami, ktoré im prišli poštovou poukážkou. Odškodňovanie pravdepodobne preverí Najvyšší kontrolný úrad.

Odškodňovanie sa uskutočnilo v troch vlnách. Košický úrad prostredníctvom ďalších obvodných úradov vydal usmernenie pre Košický kraj. Údaje o škodách získavali formou tabuliek. Ak išlo o zaplavený či poškodený neobývaný priestor, mal občan dostať 300 eur, pri obývanom 1 000 eur. V prípade statického narušenia vznikol nárok na 3 000 eur. Peniaze ľudia dostávali poukážkou cez poštu. Prvá vlna odškodňovania sa uskutočnila od 5. do 6. júna. V ďalších obce údaje o škodách spresňovali. Druhá vlna trvala od 9. do 14. júna, hneď nasledovala tretia. Tá sa skončila 30. júna. „Obvodný úrad sumarizoval zoznamy, ktoré zaslali jednotlivé obvodné úrady a tieto postúpil Sekcii krízového manažmentu a civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR na realizáciu," uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu Košice Rudolf Forrai.

O prípadných ďalších náhradách rozhodne vláda. "Budú sa týkať položiek za škody na majetku v správe štátu, na majetku obcí, občanov, podnikateľov, náklady na povodňové zabezpečovacie práce a náklady na povodňové záchranné práce," povedal Forrai. Úrad zatiaľ nepozná sumy vyplatené do jednotlivých obcí. „Tieto údaje bude možné získať až po vykonaní verifikácií povodňových škôd, nákladov na povodňové zabezpečovacie práce a povodňové záchranné práce," dodal.

Za prideľovanie konkrétnych súm zodpovedajú štatutári obcí či mestských častí. „Mimoriadne odškodnenie pre občanov bolo vyplácané podľa údajov, ktoré uviedli obce v podkladoch a overil starosta, preto aj výška mimoriadneho odškodnenia bola rôzna," vysvetlil Rudolf Forrai. Časový priestor a aj usmernenia na zber údajov boli dostatočné. Napriek tomu podľa neho aj po termíne ukončenia zberu údajov o škodách niektoré obce požadujú, aby boli do odškodnenia zahrnutí ďalší obyvatelia, ktorí predložili údaje po termíne. "Možno očakávať, že nespokojnosť občanov bude naďalej narastať, ale riešenie už nie je v kompetencii úradu, skonštatoval Forrai."

Doteraz poukázané peniaze ešte následne nik nepreveril. Starostovia mali overovať oprávnenosť nároku. Obvodný úrad a Sekcia krízového manažmentu a civilnej ochrany ministerstva vnútra sledovali úplnosť a správnosť údajov v tabuľkách a možnú duplicitu nároku. „Do budúcnosti možno predpokladať, že bude Najvyšším kontrolným úradom SR vykonaná kontrola," uzavrel Forrai.

SITA/PP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Turzovke chcú svetový rekord v skladaní puzzle
<< predchádzajúci článok
Priemerné ceny pohonných látok v EÚ rastú