Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2012

V Kosove lietali kamene, ľudia nechcú rokovania so Srbskom



Stovky radikálnych etnických Albáncov sa v pondelok zhromaždili v centre kosovskej metropoly Priština, kam prišli vyjadriť svoj odpor k piatkovému historickému stretnutiu srbského a kosovského ...



Zdieľať
kosovo PRIŠTINA 22. októbra (WEBNOVINY) - Stovky radikálnych etnických Albáncov sa v pondelok zhromaždili v centre kosovskej metropoly Priština, kam prišli vyjadriť svoj odpor k piatkovému historickému stretnutiu srbského a kosovského premiéra.


Bruselské rokovanie medzi predsedom srbskej vlády Ivicom Dačičom a jeho kosovským náprotivkom Hashimom Thacim je podľa prívržencov radikálneho hnutia Sebaurčenie zradou a ospravedlnením politiky Belehradu.

Polícia nakoniec musela použiť slzotvorný plyn voči demonštrantom, ktorí do policajtov hádzali kamene. Niektorí z prítomných skončili aj v putách.

"Protestujeme proti stretnutiu Dačiča s Thacim a proti politickému dialógu. Srbsko je nenormálny štát a my nechceme s ním normalizovať naše vzťahy," povedal na pondelňajšej demonštrácii líder tretej najsilnejšej kosovskej parlamentnej strany Albin Kurti.

Ten bruselské stretnutie označil "rehabilitáciu Srbska, čo mu umožní pokračovať v ceste do EÚ". "Pondelok preto nesmie byť normálnym pracovným dňom vlády po tom, čo sa stalo v piatok," vyhlásil Kurti.

Premiéri Srbska a Kosova v piatok rokovali v Bruseli pod záštitou vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej. Zástupcovia srbskej a kosovskej vlády odštartovali rokovania ešte v marci minulého roka, odkedy sa im podarilo dosiahnuť viacero dohôd uľahčujúcich život bežným občanom. Po májových voľbách v Srbsku však uviazli na mŕtvom bode a Brusel momentálne tlačí na obe strany, aby sa vrátili za rokovací stôl.

Nezávislosť Kosova, ktorú tamojšia vláda jednostranne vyhlásila vo februári 2008, dnes uznáva okolo 90 krajín sveta vrátane 22 z 27 členských štátov EÚ. Srbsko územie naďalej považuje za jednu zo svojich provincií, Brusel však od Belehradu požaduje, aby sa v záujme priblíženia k členstvu v únii snažil "znormalizovať" vzťahy s Prištinou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tendre u ministerky Zvolenskej budú efektívnejšie
<< predchádzajúci článok
Taliansko má pre krízu plné zásobníky energie