Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

04. júna 2007

V Kremnici chcú ťažiť, ale vybudovať aj úpravňu uránovej rudy



Ak prieskumné vrty uránovo-molybdénových rúd na ložisku Jahodná – kóta Kurišková pri Košiciach potvrdia ekonomickú efektívnosť banskej ťažby, spoločnosť Kremnica Gold vybuduje aj úpravňu ...



Zdieľať

KOŠICE 4. júna (WEBNOVINY) – Ak prieskumné vrty uránovo-molybdénových rúd na ložisku Jahodná – kóta Kurišková pri Košiciach potvrdia ekonomickú efektívnosť banskej ťažby, spoločnosť Kremnica Gold vybuduje aj úpravňu rúd. Uviedol to pre agentúru SITA na dnešnej tlačovej besede v Košiciach riaditeľ pre technológie spoločnosti Tournigan Gold Corporation (TGC) Joseph Ringwald, ktorej je Kremnica Gold dcérskou spoločnosťou. Riaditeľ Kremnica Gold Boris Bartalský to minulý rok ešte popieral, dnes však uviedol, že úpravňa môže stáť hocikde, „určite to však nebude v Čermeľskom údolí“.

Dcérska spoločnosť TGC - Kremnica Gold, minulý rok požiadala Obvodný banský úrad Košice o vytýčenie dobývacieho priestoru. Úrad jej uložil, že do konca tohto roku musí vypracovať predbežnú štúdiu dopadov na životné prostredie a dovtedy prerušil konanie. „Štúdiu nerobíme, lebo nám ministerstvo životného prostredia neurčilo, v akom rozsahu ju máme urobiť,“ povedal dnes Bartalský pre agentúru SITA. „Minister životného prostredia predo mnou a ďalšími svedkami - predsedom Spoločnosti priateľov Zeme Ladislavom Hegyim a Janom Beránkom z Greenpeace vyhlásil, že štúdiu musia urobiť v plnom rozsahu,“ skonštatoval pre agentúru SITA právnik Jozef Šuchta z občianskeho združenia Sosna.

Bartalský zatiaľ nechcel bližšie konkretizovať, kde bude vstup do bane, ani kde by mala úpravňa stáť. Podľa dnešného vyjadrenia Jana Beránka z Greenpeace by vstupná štôlňa do bane a úpravňa s odkaliskom pravdepodobne mohli stáť za košickými humnami, niekde medzi košickou mestskou časťou Myslava a Vyšným Klatovom, alebo pod Jahodnou smerom ku Košickej Belej. „Hádam si nemyslíte, že to budú stavať niekde pri Mochovciach, alebo dokonca kdesi na Ukrajine,“ ironicky doložil Beránek.

Bartalský sa dnes navyše vyjadril, že zámer ťažiť uránovú rudu na Jahodnej podporuje aj vláda, jednak tým, že podporuje budovanie jadrovej energetiky, ale aj kladnými postojmi ministerstva hospodárstva a životného prostredia pri vydávaní povolení.

„Ministerstvá nemali inú možnosť, iba im v zmysle platného zákona tieto povolenia vydať, takže nemožno hovoriť o podpore,“ povedal Šuchta. Dodal, že minister Jureňa verejne prejavil nedôveru voči TGC v súvislosti s ťažbou zlata v Kremnici.

Proti zámeru ťažby uránu na Jahodnej – kóta Kurišková, je nielen mesto Košice, ale aj Košický samosprávny kraj, ktoré takéto banské dielo nemajú zahrnuté vo svojich územných plánoch. Ide totiž o prímestskú rekreačnú zónu, ako aj chránené vtáčie územie.

Bartalský dnes informoval aj o tom, že tohto roku a v prvom štvrťroku budúceho roku chce spoločnosť urobiť ešte približne 10 500 metrov prieskumných vrtov, ktorými majú overiť rozlohu a rudnatosť ložiska, čo im pomôže pri vypracovaní štúdie ekonomickej efektívnosti ťažby. Ako uviedol Bartalský, podľa doteraz už vykonaných prieskumných vrtov odhadli, že v ložisku by sa mohlo nachádzať 3,592 milióna ton uránovo-molybdénovej rudy s koncentráciou 0,42 percenta uránu. Z uvedeného množstva sa lúhovaním dá podľa odhadov spoločnosti vyťažiť 14 500 ton koncentrátu uránu – tzv. žltého koláča. Zvyšok – až 3 577 500 ton by bola hlušina. Ako by naložili s týmto odpadom dnes neuviedol ani Ringwald, ani Bartalský, ktorý len povedal, že spoločnosť by musela podľa zákona zriadiť environmentálny fond.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obete zo Srebrenice podali žalobu na OSN a holandskú vládu
<< predchádzajúci článok
Usmieva sa nad aktivitami opozície pri poslaneckej imunite