Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. apríla 2019

V Kroměříži si uctia Kryla pri príležitosti nedožitých 75. narodenín



Na archívnej snímke český pesničkár Karel Kryl.



Zdieľať
Na archívnej snímke český pesničkár Karel Kryl. Foto: TASR/Ivan Rychlo
Bratislava/Kroměříž 1. apríla (TASR) – Celodenným voľným vstupom do Expozície Karla Kryla i komponovaným programom pesničiek a spomienok si v moravskom Kroměříži uctia svojho slávneho rodáka. Podujatie pri príležitosti nedožitých 75. narodenín buričského pesničkára a básnika proti totalitnej moci bude 4. apríla. Na koncerte o 17. hodine vystúpia viacerí pesničkári a ďalší účinkujúci.


"Hudobnú expozíciu v suteréne starého pivovaru s podtitulom Priestor plný emócií navrhol architekt Jan Konečný na námet riaditeľky kroměřížskeho Domu kultúry Daniely Hebnárovej. Je o Krylovej hudbe a myšlienkach. Bratříčku, zavírej vrátka, Morituri te salutant, Marat vo vani a iné pesničky v divadelne inštalovaných miestnostiach si po zapnutí možno pokojne vypočuť. Expozíciu obdivujú aj zahraniční návštevníci z Nemecka, Poľska, Austrálie a iných krajín," uviedol pre TASR jej vedúci Robert Rohál.

Z textov a osobných dokumentov sa možno dozvedieť o živote a tvorbe Karla Kryla (1944), ktorý patril medzi najvýraznejších predstaviteľov protestsongu v socialistickom Československu. Mal odpor ku každému zlu, nespravodlivosti, morálnym kompromisom a neslobode. Pochádzal z rodiny tlačiara hodnotných kníh. Štvorročný sa so súrodencami a rodičmi pozeral ako komunisti kladivami rozbíjajú ich tlačiarenské stroje.

Krylovci sa museli vysťahovať do suterénu neudržiavaného domu a rodina žila v biede. Po presťahovaní do Nového Jičína sa Karel vyučil hrnčiarskemu remeslu. Zlákala ho však umelecká tvorba, začal písať poéziu a piesňové texty, ktoré zhudobnil. Od roku 1966 hrali jeho pesničky v rozhlase. Prvá gramoplatňa mu vyšla polroka po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa (21. 8. 1968). Jej titulná pieseň Bratříčku, zavírej vrátka sa stala symbolom vtedajšej uvoľnenej doby, no hneď bola režimom oficiálne zakázaná. 

V septembri 1969 Kryl emigroval do Nemecka, kde mu v exile vyšli ďalšie gramoplatne. Tam spolupracoval s rozhlasovou redakciou Slobodná Európa až do prevratových novembrových (1989) udalostí v československej spoločnosti. Po nich sa vrátil domov, často bol vzácnym účinkujúcim a spieval svoje gitarové pesničky na námestiach. Nebol spokojný s nasledujúcim demokratickým vývojom, ktorý otvorene kritizoval. V Mníchove 3. marca 1994 náhle zomrel na srdcovú príhodu. Pochovaný je v Prahe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K. Svarinská: Stáť po boku pani Janžurovej je pre mňa malý zázrak
<< predchádzajúci článok
India vyslala na obežnú dráhu špionážnu družicu