Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2011

V Libanone vypukli demonštrácie proti Hizballáhu



V sunitských regiónoch Libanonu vypukli v pondelok demonštrácie na podporu ...



Zdieľať
nepokoje v libanone Demonštrácie vypukli vo viacerých regiónoch Libanonu s početným sunnitským zastúpením. Libanon, 24. január 2011.Foto: SITA/APBEJRÚT 24. januára (WEBNOVINY) - V sunitských regiónoch Libanonu vypukli v pondelok demonštrácie na podporu odchádzajúceho premiéra Saada al-Harírího, ktorý bude svoje miesto musieť pravdepodobne prepustiť nominantovi Hizballáhu.


Demonštrácie vypukli vo viacerých regiónoch s početným sunnitským zastúpením. Protestujúci zapaľovali pneumatiky, blokovali hlavné cestné ťahy a ventilovali svoj hnev na nadchádzajúce menovanie miliardára Nadžíba Míkátího, ktorý má nahradiť najpopulárnejšieho sunnitského lídra al-Harírího. "Sunnitská krv vrie!" a "Hizballáh, strana diabla!" kričali demonštranti v sunnitskej bašte na severe krajiny, v Tripolise.

Al-Harírího strana obvinila šiitské hnutie z uskutočnenia prevratu prostredníctvom postavenia vlastného kandidáta, ktorý má Hizballáhu pomôcť uchopiť moc s cieľom nastoliť náboženskú vládu po vzore Iránu. Na základe libanonského systému deľby moci musí byť pritom prezident maronitský kresťan, predseda parlamentu šiitský a premiér sunnitský moslim. Al-Harírí v pondelok odmietol možnosť pripojenia sa k vláde, na čele ktorej by stál nominant Hizballáhu.

OBRAZOM: Nepokoje v Libanone

Iránom podporované šiitské radikálne hnutie Hizballáh si zabezpečilo podporu väčšiny parlamentu s cieľom nominovať svojho kandidáta na premiéra. Najhorúcejším kandidátom na post predsedu vlády je expremiér Nadžíb Míkátí, známy ako umiernený politik a bohatý podnikateľ. Na jeho vymenovanie je potrebná podpora 65 zo 128 členov parlamentu. Hizballáh a jeho spojenci disponujú hlasmi 64 poslancov. S Míkátího hlasom by ich mali 65.

Vláda národnej jednoty premiéra Saada al-Harírího sa rozpadla 12. januára, keď ju opustilo 10 ministrov z Hizballáhu a jeho spojencov a jeden minister blízky prezidentovi. Tridsaťčlennú libanonskú vládu už dlho sužovalo politické napätie a rozpory vyvolané nesúhlasom Hizballáhu s vyšetrovaním atentátu na expremiéra Rafíka al-Harírího, ktorým je poverený Špeciálny tribunál OSN pre Libanon. Hizballáh tribunál OSN neuznáva a hrozí, že sa postaví proti každému, kto sa pokúsi zadržať jeho členov za al-Harírího vraždu. Libanonské vedenie totiž obviňuje z atentátu na al-Harírího Sýriu a Hizballáh.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Strelec z Tucsonu odmieta obvinenia
<< predchádzajúci článok
Radek John vymenoval nového policajného prezidenta