Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2013

V Maďarsku blahorečili saleziána, popraveného komunistickým režimom



Kardinál Péter Erdö, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup, celebruje svätú omšu na slávnosti blahorečenia rehoľníka laika z katolíckeho rádu Saleziáni Don Bosca



Zdieľať
Kardinál Péter Erdö, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup, celebruje svätú omšu na slávnosti blahorečenia rehoľníka laika z katolíckeho rádu Saleziáni Don Bosca Foto: TASR/AP/MTI
Budapešť 19. októbra (TASR) - Tisíce ľudí sa dnes na Námestí sv. Štefana v Budapešti zúčastnili na slávnosti blahorečenia rehoľníka laika z katolíckeho rádu Saleziáni Don Bosca, Ištvána Sándora, ktorého bývalý komunistický režim pred 60 rokmi, 8. júna 1953, popravil za vlastizradu obesením.


Katolícka cirkev ho považuje za mučeníka.

Sándor s niekoľkými ďalšími bol odsúdený v zinscenovanom procese za údajné sprisahanie voči štátu, komunistický režim ich obvinil, že ho chceli zvrhnúť.

Kardinál Péter Erdö, ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup, zdôraznil silu Sándorovho posolstva a jeho oddanosť mládeži.

"Oslavujeme v ňom hrdinu, ktorý bol verný svojmu poslaniu saleziána, dokonca aj za cenu svojho života," povedal kardinál počas slávnostnej omše pred Bazilikou sv. Štefana. "Rešpektujeme v ňom výnimočného robotníka, ktorí učil mládež láske k práci... Stojíme s hlbokým pohnutím pred obeťou zinscenovaného procesu, ktorá bola mučená, odsúdená na smrť a popravená na základe falošného svedectva," citovala ho agentúra Associated Press.

Ištván Sándor sa narodil v roku 1914 a vlastnou profesiou bol tlačiar. Počas druhej svetovej vojny slúžil v maďarskej armáde a až po vojne, počas ktorej bol krátko v americkom zajatí, sa stal mentorom mladých mužov, o ktorých sa staral v tlačiarni rádu saleziánov.

Vo svojej vzdelávacej činnosti pokračoval aj po rozpustení väčšiny maďarských cirkevných rádov v roku 1950. Jeho nadriadení mu odporúčali, aby ušiel z Maďarska, on však prijal falošnú totožnosť a pracoval v chemickej továrni až kým ho v júli 1952 nezatkla tajná polícia vtedajšieho režimu.

Blahorečenie je predposledný krok k vyhláseniu za svätého.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tkáčovi padol kameň zo srdca, kritikom ponúka spoluprácu
<< predchádzajúci článok
Na Urpíne dnes zbierali odpad dobrovoľníci zo Zelenej hliadky