Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. októbra 2005

V metropole výtvarného umenia



Nech som sa do jesenného Mníchova akokoľvek ponáhľal, pre väčšinu zvedavých našincov som to najpodstatnejšie nestihol - Oktoberfest, masovú slávnosť bavorského pivného hodovania.



Zdieľať
Skončila sa pár dní pred mojím príchodom. Možno to znie nepravdepodobne, ale do hlavného mesta jednej zo spolkových republík Nemecka som sa vybral predovšetkým kvôli slovenskému drotárstvu. Nezaradil som sa teda medzi niekoľko miliónov domorodcov a cudzincov z rozličných kútov sveta, ktorí pri litrových pohároch s penivým mokom každoročne demonštrujú oktoberfestovú ľudskú družnosť.

 Nechoďte do mníchovských galérií!

Ak ste si zvykli na slovenské galérie, poriadne zvážte, či sa naozaj chcete vydať za umením až do Mníchova! Niežeby tam nebolo čo vidieť. Naopak, môžete si vybrať z ponuky 80 veľkých múzeí, štátnych a mestských obrazární a z ďalšieho množstva firemných a súkromných galérií. Treba však rátať s tým, že tie najvýznamnejšie vám ponúkajú niekoľkohodinový, ba aj celodenný program. Pravda, každá osobitne. Ak obľubujete staré umenie, nemali by ste obísť zbierku v Alte Pinakothek. No mnohé dnes už klasické diela výtvarnej moderny sú len kúsok vedľa, neďaleko tejto majestátnej budovy v Neue Pinakothek. A na tej istej ulici, na Barerßtrasse, je nová architektonická dominanta Pinakothek der Moderne s dielami dizajnérov, architektov, maliarov a sochárov minulého i tohto začínajúceho storočia.

Do Bavorska - za drotárstvom!

V Mníchove žije od roku 1969 Karol Guleja, autor významnej publikácie Svet drotárov. Dvestopäťdesiatstranová kniha vyšla pred trinástimi rokmi, materiál na ňu si však vrútocký rodák začal zbierať už polstoročie predtým. V roku 1942 usporiadal ako mladý učiteľ vo Veľkom Rovnom prvú výstavu čerpajúcu z remeselných a umeleckých tradícií slovenského drotárstva. Tá sa nasledujúci rok stala spoľahlivou základňou na prvé drotárske múzeum v Žiline. A hoci teraz má Karol Guleja už 89 rokov, jeho záujem o túto tému neutícha. Svoje poznatky o remesle, v ktorom hrá Slovensko jednoznačne svetový prím, vytrvalo dopĺňa do ďalšej knihy. A nám na Slovensko odkazuje, aby sme mali na pamäti, že drotári neboli len vandrovní remeselníci a podomoví obchodníci s jednoduchými výrobkami z drôtu. Niektorí sa v 19. storočí a v prvej časti dvadsiateho vypracovali na významných podnikateľov v strednej Európe, v Rusku či Amerike.

Pomaľované levy

Ak donedávna v Bratislave pútali pozornosť návštevníkov pomaľované kravy, v Mníchove naďabíte na mnohých miestach na levy. Rozmiestnili ich na uliciach už dávnejšie, mnohé slúžia ako pútače pred obchodmi, hotelmi, reštauráciami. Tie, čo sa však dostanú do susedstva svojich starých súkmeňovcov vysekaných statočne do pieskovca, musia len skromne stiahnuť svoje chvosty.

Trhák: Helmut Newton

Celé dva uplynulé mesiace v mníchovskej Kunsthalle na Theatinerßtrasse lákala výstava Helmuta Newtona s príznačným názvom Sex a krajina. Osemdesiatpäťročný nemecký fotograf si získal svetovú slávu predovšetkým nekonvenčnými a neraz aj odvážnymi ženskými aktmi. Newtonova krajinárska fotografia a príležitosť nahliadnuť do jeho ateliérovej práce jednoznačne potvrdzujú vysokú profesionalitu a nekonvenčnú tvorivosť umelca.

Umenie na ulici

Keby ste chceli odchádzať z Mníchova s čistým svedomím, že ste využili celú umeleckú ponuku, museli by ste ostať niekoľko týždňov. A tak väčšina aj vážnych záujemcov o výtvarné umenie putuje po galériách v bavorskom hlavnom meste s hlavou plnou nádherných obrazov a s ubolenými nohami. Tí, čo majú celkom iné záujmy, sa možno na okamih pristavia aspoň pri maliaroch na ulici. Táto dvojica ponúka pre zaľúbených desiatky obrázkov so srdiečkami v rozličných odtieňoch červenej a ružovej, krajinky aj abstraktné motívy. Jednoducho, v kultúrnej metropole si môže každý prísť na svoje.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Romantika na chate
<< predchádzajúci článok
Zločiny v šoubiznise