Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2018

V Mjanmarsku nie sú na návrat Rohingov vhodné podmienky, tvrdí OSN



Životy desaťtisícov moslimských Rohingov v bangladéšskych utečeneckých táboroch ohrozuje obdobie dažďov a v Mjanmarsku na ich dobrovoľnú repatriáciu nie sú vhodné ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
New York 14. februára (TASR) - Životy desaťtisícov moslimských Rohingov v bangladéšskych utečeneckých táboroch ohrozuje obdobie dažďov a v Mjanmarsku na ich dobrovoľnú repatriáciu nie sú vhodné podmienky. Vyplýva to z vyhlásenia vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho.


Ako informovala agentúra DPA, Grandi v utorňajšom videopríhovore pre Bezpečnostnú radu OSN spresnil, že obdobie dažďov sa má začať už v marci.

Ďalej uviedol, že je potrebné, aby sa zintenzívnila príprava na spevňovanie základov existujúcich táborov a mostov, budovanie nových mostov a aby sa začali chystať nové pozemky.

Podľa odhadov OSN v oblastiach, ktoré často postihujú záplavy a zosuvy pôdy, žije viac ako 100.000 rohingských utečencov.

K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do susedného Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné zrážky si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Armáda a povstalci sa vzájomne obviňujú z brutality.

Grandi zároveň priblížil, že príčinám úteku Rohingov doposiaľ nebola venovaná dostatočná pozornosť.

Budovanie infraštruktúry na podporu návratu Rohingov by sa podľa vysokého komisára OSN slov nemalo pliesť s vytváraním podmienok na dobrovoľnú repatriáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy sa v stredu takmer nemenia
<< predchádzajúci článok
Binali Yildirim: Turecko a Grécko sa dohodli na dialógu