Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. augusta 2015

V Múzeu SNP visia titulné strany svetovej tlače o genocíde v Arménsku



Pamätník Slovenského národného povstania (SNP), sídlo a hlavná expozícia Múzea SNP, archívne foto



Zdieľať
Pamätník Slovenského národného povstania (SNP), sídlo a hlavná expozícia Múzea SNP, archívne foto Foto: TASR/Dušan Hein
Banská Bystrica 5. augusta (TASR) – V Múzeu SNP v Banskej Bystrici dnes veľvyslanec Arménskej republiky Tigran Seiranian slávnostne otvoril výstavu venovanú 100. výročiu arménskej genocídy. Návštevníci sa o nej až do konca augusta dozvedia prostredníctvom vystavených titulných stránok vtedajšej svetovej tlače, ktoré sú vo foyeri kinosály múzea.


Arménsko si v tomto roku pripomína smutné výročie vyvražďovania obyvateľov. Historici túto udalosť vnímajú ako prvú genocídu 20. storočia.

Ako pre TASR uviedol generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, genocída Arménov trvala niekoľko rokov, ale tá najväčšia časť bola počas prvej svetovej vojny, keď Turci vyvraždili cez milión Arménov.

"My si to jednoducho musíme pripomínať, to je akýsi predobraz toho, čo sa dialo v druhej svetovej vojne – genocída Židov, Rómov a Slovanov. Nakoľko Slovenská republika uznala tento akt za genocídu, je našou povinnosťou informovať ľudí," dodal Mičev.

Podľa odhadov historikov v rokoch 1915 až 1917 vo vtedajšej Osmanskej ríši, predchodkyni Turecka, prišlo o život vyše 1,5 milióna Arménov.

Na dnešnom otvorení arménsky veľvyslanec poďakoval za pomoc Múzeu SNP pri príprave výstavy a tiež ministerstvu kultúry. Ako zdôraznil, je rád, že Slovensko sa venuje tejto téme. Výstava je výpoveďou o zločinoch proti humanite a rasizmu. Podľa neho sa o túto tému začali zaujímať už aj ostatné krajiny, vrátane Veľkej Británie či Francúzska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Otca Michaela Jacksona prepustili z nemocnice
<< predchádzajúci článok
Friedrich Engels udivoval svet svojimi encyklopedickými znalosťami