Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

29. októbra 2013

V múzeu v Prievidzi otvorili výstavu o ženskej márnivosti



Na snímke rôzne druhy dámskych topánok.



Zdieľať
Na snímke rôzne druhy dámskych topánok. Foto: TASR/Pavol Remiaš
 



Prievidza 29. októbra – Rozmary, úlety, výstrednosti, štipku nevkusu, ale aj trochu elegancie a najmä nostalgiu ponúka výstava ženskej módy za posledné storočie Ach, tie ženy márnivé! V týchto dňoch ju sprístupnili verejnosti v Hornonitrianskom múzeu (HM) v Prievidzi.

"Výstavu zapožičalo Múzeum juhovýchodnej Moravy v Zlíne, s ktorým má naše múzeum dlhodobejšiu spoluprácu a pripravili sme už viacero spoločných projektov v rámci nadnárodnej spolupráce regiónov v rámci Európskej únie. Výstava je zostavená zo zbierok zlínskeho múzea. Dôvodom tiež je, že Zlín aj Prievidza a neďaleké Partizánske patrili pred druhou svetovou vojnou do regiónu, v ktorom mal svoje výrobné závody veľkopodnikateľ Tomáš Baťa. Aj jeho výrobky sa na výstave nachádzajú," priblížila riaditeľka HM Iveta Géczyová.

Návštevníci si môžu pozrieť nielen odevy a obuv, ale aj módne doplnky, ako sú klobúky, rukavičky i vejáre z minulého storočia.

Na snímke model svadobných šiat zo začiatku minulého stroročia. Foto: TASR/Pavol Remiaš
 
"Najstarším exponátom sú šaty dovezené z Paríža v roku 1895. Návštevníčky však určite bude zaujímať kolekcia svadobných šiat, v ktorých sa vydávali naše staré mamy pred dvadsiatimi až šesťdesiatimi rokmi minulého storočia. Raritou sú svadobné šaty zlínskej rodáčky, známej lyžiarky, v súčasnosti podnikateľky a manželky amerického milionára Ivany Zelníčkovej-Trumpovej. Súčasťou výstavy sú exponáty, ktoré sú mimoriadne krásne, iné však vyčaria úsmev na tvári. Napríklad farbou, tvarom, ale aj hrúbkou podošvy na topánkach. Medzi luxusnými modelmi sa na výstave nachádza aj súbor kabeliek a obuvi z hadej a krokodílej kože a spomedzi elegantných vzorov kabeliek a lodičiek z rokov šesťdesiatych nájdu návštevníci i domáce výrobky, napríklad papučky z chemlonu, ktoré boli voľakedy obľúbené a žiadané," uviedla riaditeľka.

Výstava podľa nej názorne ukazuje, že dejiny módy nie sú dejinami vkusu, skromnosti a praktického významu oblečenia. Ľudia sa vždy obliekali predovšetkým preto, že odev a doplnky odjakživa posilňovali ich sebavedomie a pre pocit moci. Obzvlášť ženy túžili získať obdiv mužov, a tak ich krédom bolo upútať pozornosť nápadným oblečením, výstrednými šperkmi či klobúkmi. Často sa však ženy museli uchýliť k vlastnoručnej výrobe odevu i módnych doplnkov, pretože trh neposkytoval v tomto smere dostatok tovaru. "A práve o tom je táto výstava," dodala Géczyová.

Výstava potrvá do 2. decembra 2013. 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ružinovskí poslanci povedali nie ropovodu Bratislava - Schwechat
<< predchádzajúci článok
Najazdené kilometre sa už pri taxíkoch posudzovať nebudú