Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. decembra 2019

V najvyšších polohách Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvoIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Andráš
Liptovský Hrádok 22. decembra (TASR) - Počasie na horách bude v nedeľu ovplyvňovať tlaková níž, v najvyšších polohách pohorí, nad 1900 metrov nad morom, lokálne pripadlo do desať centimetrov nového snehu. V najvyšších polohách Nízkych, Západných a Vysokých Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo. V nižších polohách, v Malej a Veľkej Fatre vplyvom absencie snehovej pokrývky momentálne neplatí žiaden stupeň lavínového nebezpečenstva. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.


Vplyvom veľmi malej snehovej pokrývky sa lavínové nebezpečenstvo viaže na záveterné žľaby a oblasti pod hrebeňmi a sedlami najvyšších polôh severných, severovýchodných a severozápadných orientácií, čiže miesta, kde bolo previate väčšie množstvo nového snehu. "Na týchto miestach sa mohli vytvoriť, prípadne môžu tvoriť nebezpečné snehové vankúše a dosky. Uvoľnenie lavín v týchto miestach je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne spomínaných orientácií," upozornil Buliak.

V nedeľu ráno prevládalo na horách zamračené počasie s mrholením. Teploty vystúpili o 7.00 h v dolinách na šesť stupňov Celzia, na vrcholoch hôr najvyšších polôh na mínus päť stupňov Celzia. Počasie v nedeľu bude ovplyvňovať tlaková níž, ktorá prinesie postupné ochladzovanie. Za poslednú periódu sneženia pripadlo lokálne do desať centimetrov nového vlhkého snehu. Sneh padal len v najvyšších polohách a prešiel z dažďa do sneženia, čo pozitívne ovplyvnilo jeho previazanie s tvrdou podkladovou ľadovou vrstvou. Na mnohých miestach sa nalepil na suť alebo skalné bloky. Sneh je uložený hlavne na záveterných stranách hrebeňov a v žľaboch severných orientácií. Do 1800 metrov nad morom sa snehová pokrývka nenachádza a vyššie je všeobecne podpriemerná.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
E.Kozma:Nutne potrebujeme funkčný systém príchodu zahraničných lekárov
<< predchádzajúci článok
VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Takto ste to na Vianoce určite nechceli

V najvyšších polohách Tatier trvá malé lavínové nebezpečenstvo - diskusné fórum čitateľov