04. júla 2009

V nedeľňajšom semifinále štrnásť lodí SR

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome potvrdili v kvalifikácii 2. kola Svetového pohára 2009 v Čunove svoje dlhoročné dominantné postavenie v tomto športe. Z pätnástich lodí, ktoré v domácom ...

ČUNOVO 4. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome potvrdili v kvalifikácii 2. kola Svetového pohára 2009 v Čunove svoje dlhoročné dominantné postavenie v tomto športe. Z pätnástich lodí, ktoré v domácom prostredí obhajovali farby SR, sa v nedeľnajšom semifinále nepredstaví iba kajakár Marcel Potočný. Všetci ostatní Slováci zostali v konkurencii 232 pretekárov z 32 krajín naďalej v hre o medaily a body do hodnotenia Svetového pohára.

Štvornásobný olympijský medailista v kategórii C1 Michal Martikán bol najrýchlejším pretekárom sobotňajšej kvalifikácie. Tridsaťročný pretekár KTK Dukla Liptovský Mikuláš v konkurencii 48 pretekárov z 22 krajín dosiahol hneď v prvej kvalifikačnej jazde čas 100,05 (0) a o 28 stotín sekundy porazil tradičného rivala Tonyho Estanqueta z Francúzska. Tretiu priečku obsadil Američan Benn Fraker. Do elitnej šestky sa dostali aj ďalší dvaja Slováci - Matej Beňuš (101,33), ktorý čistou jazdou obsadil 5. miesto a Alexander Slafkovský. Tomu na šiestu pozíciu stačil čas 102,26 s dvoma trestnými sekundami za jeden nedovolený kontakt s bránkou. Na účasť v nedeľňajšom 20-člennom semifinále bolo treba čistou jazdou dosiahnuť čas 105,40 s.

Ešte bohatšie zastúpenie v elitnej trojici účastníkov kvalifikačných bojov malo Slovensko v súťaži kajakárok, ktorú vyhrala Rakúšanka Corinna Kuhnleová. Víťazka sobotňajšej kvalifikácie K1 žien prišla do cieľa za 106,60 (2). Doterajšia líderka SP 2009 Jana Dukátová (SR) obsadila 2. miesto. Za Rakúšankou zaostala o 1,06 s, keď čistou jazdou dosiahla čas 107,66. Tretia skončila dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská (109,03 /0/) a štvrtá bola Gabriela Stacherová (109, 93 /0/). V kvalifikácii žien sa predstavilo 51 súťažiacich z 22 krajín. V nedeľňajšom dopoludňajšom semifinále sa predstaví 20 najlepších pretekárok, ktoré budú bojovať o desať finálových pozícii. Na postup do semifinále K1 žien bolo treba dosiahnuť čas 115,60.

V nedeľňajšom semifinále v disciplíne C2 sa predstavia všetky tri slovenské lode, ktoré v konkurencii 27 dvojíc z 11 krajín obsadili druhé, tretie a šieste miesto. Kvalifikáciu vyhrala česká posádka Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek čistou jazdou v čase 105,53 (0). Za nimi skončili bratranci Ladislav a Peter Škantárovci (105,89 /0/) a tretí boli bratia Peter a Pavol Hochschornerovci (107,85 /0/). Šiestu priečku si v tejto silnej konkurencii vybojovala ďalšia slovenská dvojica Tomáš Kučera a Ján Bátik (109,56 /0/). V posádke štvrtej lode sobotňajšej súťaže v C2 bol Francúz Fabien Lefevre, ktorý tesne predtým vyhral kvalifikáciu v súťaži K1 mužov, na čo mu stačila iba jedna bezchybná a rýchla jazda.

Z trojice slovenských kajakárov Peter Cibák ml., Ján Šajbidor a Marcel Potočný iba posledne menovaný zostal pred bránami nedeľňajšieho semifinále 2. kola SP. Cibák ml. v konkurencii 71 pretekárov z 27 krajín obsadil časom 97,55 (2) v kvalifikácii 14. miesto. Jeho reprezentačný a oddielový kolega Ján Šajbidor bol sedemnásty, keď čistou jazdou dosiahol výkon 97,96.
Husársky kúsok v búrlivých kaskádach čunovského areálu predviedol Španiel Carles Juanmartí, ktorý si výbornou druhou jazdou 95,55 (0) neuveriteľne polepšil z 36. na 2. pozíciu. Podobný vzostup zaznamenal aj pretekár Toga Benjamin Kudjow Thomas Boukpeti, ktorý bol po prvej jazde na 33. mieste a výbornou druhou jazdou (96,26/0/) si zabezpečil postupovú 5. priečku.

Majsterka sveta v K1 žien z MS 2006 v Prahe - Tróji Jana Dukátová vyhrala v sobotu kvalifikáciu v novej ženskej disciplíne C1. Slovenka išla iba jednu jazdu, no časom 129,50 (0) s prehľadom zvíťazila. Na druhom a treťom mieste skončili Austrálčanky - druhá bola časom 144,17 (2) Rosalyn Lawrenceová a tretia Leane Guineaová (144,56 /2/). V štartovom poli siedmich priekopníčok v disciplíne C1 žien sa nestratila ani Dukátovej reprezentačné kolegyne - Katarína Macová skončila štvrtá (147,21 /2/) a Dana Beňušová, ktorá dosiahla čas 169,01 (6), obsadila 5. miesto. Šiesta skončila Číňanka Cen Nan-gin, ktorú z medailových pozícii odsunula 50-sekundová penalizácia za vynechanie jednej bránky.

Výsledky kvalifikácie pretekov 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove:

MUŽI:
K1 (71 pretekárov):
1. Fabien Lefevre (Fr.) 95,03 (0 trestných sekúnd), 2. Carles Juanmartí (Šp.) 95,55 (0), 3. Daniele Molmenti (Tal.) 96,17 (0), 4. Helmut Oblinger (Rak.) 96,19 (0), 5. Benjamin Kudjow Thomas Boukpeti (Togo) 96,26 (0), 6. Peter Kauzer (Slovin.) 96,66 (0)... 14. Peter Cibák 97,55 (2), 17. Ján Šajbidor 97,96 (0) - postúpili do semifinále, 39. Marcel Potočný (všetci SR) 101,04 (0) - nepostúpil do semifinále