25. februára 2006

V nedeľu na ZOH historicky prvé škandinávske finále

Prvýkrát v histórii zimných olympijských hier sa vo finále mužského hokejového turnaja stretnú dvaja veľkí severskí rivali Švédsko a Fínsko. Po triumfe Švédov nad Českom 7:3 v úvodnom piatkovom ...

TURÍN 25. februára (WN/SITA) - Prvýkrát v histórii zimných olympijských hier sa vo finále mužského hokejového turnaja stretnú dvaja veľkí severskí rivali Švédsko a Fínsko. Po triumfe Švédov nad Českom 7:3 v úvodnom piatkovom semifinále napodobnili neskôr Suomi suverenitu svojho škandinávskeho suseda. Zdolali zrejme najväčšieho papierového favorita na zlato spomedzi semifinálového kvarteta Rusov 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) a vyhrali tak aj siedmy zápas na XX. ZOH v rade. Ani hviezdna ofenzíva zbornej, ktorej síce chýbal potrestaný Jevgenij Malkin, si nedokázala poradiť so skvelou obranou Fínov. Naopak zverenci trénera Erkku Westerlunda sa mohli opäť spoľahnúť na svoju veľkú zbraň - presilové hry. Výber z krajiny tisícich jazier využil početné výhody na strelenie prvého a tretieho gólu, kým Rusi brankára Niittymäkiho neprekonali ani v 99-sekundovej presilovke piatich proti trom. V druhom semifinále malo zastúpenie aj Slovensko zásluhou čiarového rozhodcu Milana Mášika.

V stretnutí Švédska s Českom vyšli "Tre kronor" vstupy do prvých dvoch tretín a v 28. min už viedli 5:1. Čechom sa podarilo vrátiť do zápasu dvoma gólmi v rozpätí minúty, no do poslednej tretiny vstupovali s trojgólovým mankom, ktoré sa im napriek úsiliu nepodarilo zmazať. Ich snahu definitívne zlomil v 57. min gól Tomasa Holmströma. Švédi budú o zlato bojovať opäť po dvanástich rokoch. Z mužstva, ktoré vyhralo olympijský turnaj v nórskom Lillehameri 1994, je v aktuálnom výbere majstra sveta z roku 1987 Bengta-Akeho Gustafssona trojica hráčov - Peter Forsberg, Jörgen Jönsson a Kenny Jönsson.
Finálový duel je na programe v nedeľu o 14.05 h v Palasport Olimpico, v tej istej hale sa v sobotu o 20.35 h stretnú Rusi s Čechmi v súboji o bronz.

Hala Palasport Olimpico:
Švédsko - Česko 7:3 (2:1, 4:2, 1:0)
Góly: 1. Modin (Forsberg, M. Sundin), 14. Axelsson (Lidström, Kronwall), 22. H. Sedin (D. Sedin), 24. Bäckman (Axelsson), 28. J. Jönsson (K. Jönsson, Samuelsson), 39. Alfredsson (Axelsson), 57. Holmström (Zetterberg) - 4. Kuba (Straka, Prospal), 31. Hemský (Jágr, Židlický), 32. Prospal (Výborný), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Marouelli (Kan.) - Hämäläinen (Fín.), Racicot (Kan.), 8071 divákov

Švédsko: Lundqvist - Lidström, Kronwall, Hävelid, Tjärnqvist, K. Jönsson, Bäckman, R. Sundin - Forsberg, M. Sundin, Modin - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, Zetterberg, Holmström - J. Jönsson, H. Sedin, D. Sedin - Hannula
Česko: Hnilička (28. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz - Kotalík

Duel začali lepšie Švédi a už ich prvý pokus o zakončenie skončil v sieti Hniličkovej bránky. V 34. sekunde Forsberg našiel voľného Modina, a ten tvrdou strelou otvoril skóre. Prvý útok "Tre kronor" robil českej obrane veľké problémy aj pri svojom druhom striedaní, no gól padol v 4. min na druhej strane. Prečíslenie troch na dvoch realizovali Česi dobre a Kuba po Strakovej prihrávke vyrovnal. V ďalšom priebehu Česi pridali na dôraze a v 9. min mohol Čajánek obrátiť skóre. Brankár Lundqvist si však s jeho nájazdom poradil. V 14. min zabudli Česi na Axelssona, a ten medzi kruhmi poľahky nasmeroval Lidströmovú strieľanú prihrávku do bránky - 2:1. Švédom sa ešte lepšie vydaril nástup do druhej tretiny. V 22. minúte po chybe v českej rozohrávke skóroval Henrik Sedin a o dve minúty zvyšoval Bäckman už na rozdiel troch gólov. Keď potom v 28. min upravil Jörgen Jönsson už na 5:1 a vyhnal Hniličku z bránky, s Čechmi to vyzeralo dosť zle. Pomohla im však presilovka 5:3, ktorú v samom závere v 31. min využil Hemský. O minútu nato po prihrávke Výborného trafil presne bekhendom Prospal a zápas opäť získal stratené napätie. Skóre divokej druhej časti hry však uzavrel na druhej strane Daniel Alfredsson - 6:3. Česi sa v poslednej tretine pokúšal oživiť svoje postupové nádeje, no švédsky tím dokázal eliminovať snahu súpera o väčší tlak na bránku Lundqvista. Rozhodnutie padlo v 57. min, keď Tomas Holmström upravil na 7:3.

Hlasy:
Alois Hadamczik (tréner Česka): "Dá sa prehrať zápas, ale nie takto. Za normálnych okolností by mali tri góly v sieti súpera stačiť aspoň na remízu, ale my sme prepadli v obrane na celej čiare. Švédi boli stále skôr pri puku, lepšie korčuľovali. Brankári nám zápas neprehrali, to skôr obrana."

Martin Straka (útočník Česka): "Švédi boli vo všetkom lepší. Hlúpy gól nás zaskočil, nemalo by sa to stávať. Podarilo sa nám však rýchlo vyrovnať a boli sme späť v hre. Švédi však boli lepší, boli rýchlejší, silnejší, dôraznejší a vo všetkom nás prevyšovali. My sme boli všade neskoro, nedokázali sme obsadzovať protihráčov. Myslím si, že každá medaila je motiváciou. Olympiáda nie je každý deň. Budeme musieť tento zápas hodiť za hlavu. Stále sme na tom o trochu lepšie ako ten, kto prehrá druhé semifinále. Ten vypadne o dvanástej v noci a my si môžeme aspoň chvíľku odpočinúť. "

Milan Hejduk (útočník Česka): "Bol to z našej strany dosť mizerný zápas. Hneď od prvých minút. Dostali sme rýchly gól, na ktorý sme ešte stačili reagovať. Potom však prišli ďalšie chyby, ktoré Švédi tvrdo trestali. Chceli sme bojovať o zlato, ale stále ide o medailu. Aj tá bronzová má svoju cenu. Dúfam, že sa do zajtra dáme poriadne dokopy a dáme do toho zápasu úplne všetko."

Peter Forsberg (útočník Švédska): "Toto je veľký comeback švédskeho hokeja. Na posledných dvoch olympiádach sme vypadli priskoro, teraz si zahráme veľké finále. Netreba zabúdať ani na ženy, ktoré postupom do finále tiež urobili veľa pre švédsky hokej."

Henrik Lundqvist (brankár Švédska): "To nebol práve zápas brankárov, nám však lepšie zabral útok. Posledných päť minút som sa už len usmieval a pozeral na tabuľu s výsledkom."

Hala Esposizioni:
Fínsko - Rusko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Góly: 7. Peltonen (Timonen), 30. Lydman (S. Koivu), 34. S. Koivu (Timonen, Selänne), 50. O. Jokinen (Peltonen, N. Kapanen), vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Van Massenhoven (Kan.) - Mášik (SR), Sericolo (USA), 8702 divákov

Fínsko: Niittymäki - Numminen, Timonen, Lydman, Nummelin, Berg, Niemi, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Nieminen, N. Kapanen, Hagman - Ruutu, M. Koivu, Laaksonen - Hentunen
Rusko: Nabokov - A. Markov, D. Markov, Ťutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višnevskij, Žukov - Kovaľov, Dacjuk, Kovaľčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Taraťuchin, Charitonov - Afinogenov, Neprijajev

Po úvodnej "oťukávajúcej" päťminútovke získali Fíni dôležitú psychickú výhodu, keď hneď v úvodnej presilovke stretnutia potvrdili, že sú v početnej výhode najlepším mužstvom na turnaji. Pri vylúčení Gončara pokus Rusov o vyhodenie puku zachytil na modrej čiare Timonen a jeho strelu Peltonen tečoval do siete - 1:0. Škandinávsky tím mal aj v ďalšom priebehu prvej tretiny miernu prevahu a svojho súpera púšťal do šancí len sporadicky. V 14. min mohol po peknom individuálnom prieniku vyrovnať Ovečkin, ale trafil len Niittymäkiho betón. Na druhej strane mal brankár Nabokov veľké šťastie, keď po pokusoch Hagmana a Peltonena zazvonila žŕdka. V druhej dvadsaťminútovke sa obraz hry príliš nezmenil. Viac práce mal Nabokov a v polovici duelu sa situácia Rusov ešte viac skomplikovala. Najprv osamotený Lydman po prihrávke S. Koiva spomedzi kruhov nedal gólmanovi zbornej šancu a v 34. min využili Suomi ďalšiu presilovku, keď Saku Koivu aj so šťastím a tečom Andreja Markova zvýšil už na 3:0. Rusi sa mohli vrátiť do stretnutia, no nevyužili ani 99-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov. V tretej časti hry sa zverenci Vladimira Krikunova márne snažili zdramatizovať priebeh zápasu. V 50. min unikla do otvorenej obrany dvojica Peltonen - Olli Jokinen a druhý menovaný svojím šiestym gólom na turnaji prakticky rozhodol. Rusi prišli aj o posledné zvyšky nádeje na zvrat po vylúčení Kovaľčuka na 2+2 minúty. Keď potom rovnaký trest dostal za úplne zbytočné zákroky Kasparaitis, zmenil sa záver na fínsku exhibíciu. Piaty gól však už napriek veľkým šanciam do ruskej bránky nepadol.

Hlasy:
Jere Lehtinen (útočník Fínska): "V NHL hráte celú sezónu a potom sa dva mesiace ešte drvíte v play off. Tu hráte dva týždne, ale pocity po víťazstvách sú podobné. Dúfam, že sme ešte nepovedali posledné slovo."

Niko Kapanen (útočník Fínska): "Je to veľká vec, čo sme dosiahli. Predpokladám, že v piatok v noci oslavovalo celé Fínsko. Je to šialené."

Vladimir Krikunov (tréner Ruska): "Chýbal nám pohyb. Počas celého zápasu sme nedokázali zlomiť kvalitnú fínsku defenzívu. Súper postúpil úplne zaslúžene."

Jevgenij Nabokov (brankár Ruska): "Dostali sme to, čo sme si zaslúžili. Fíni boli hladnejší po víťazstve, výsledné skóre je kruté, ale spravodlivé."