Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. decembra 2017

V Nemecku sa začali nové sondážne rozhovory o spolkovej vládeNa arhívnej snímke predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angela MerkelováZdieľať
Na arhívnej snímke predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angela Merkelová Foto: TASR/AP
Berlín 14. decembra (TASR) - Osemdesiat dní po voľbách do nemeckého spolkového parlamentu (Bundestagu) sa v stredu večer zišli v Berlíne hlavní predstavitelia nemeckých kresťanských demokratov a sociálnych demokratov na prvých tzv. sondážnych rozhovoroch o možnom vytvorení novej spolkovej vlády, informovala agentúra DPA.


Zástupcovia jednotlivých strán vrátane kancelárky a predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Angely Merkelovej a predsedu Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martina Schulza pravdepodobne prerokujú možnosti riešenia súčasnej komplikovanej situácie. Konkrétnejšie rozhovory majú ale na programe až v januári.

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) a sesterská Kresťanskosociálna únia v Bavorsku (CSU), ktoré tvoria konzervatívny blok pod vedením Merkelovej, sú za pokračovanie tzv. veľkej koalície so sociálnymi demokratmi, ktorá by podľa nich ako jediná zaistila nutnú stabilitu. Sociálni demokrati naopak zvažujú aj iné alternatívy. Jednou je podpora menšinovej vlády CDU/CSU, alebo iné, voľnejšie formy koaličnej spolupráce.

Merkelová vyzvala v pondelok na rýchly posun smerom k novej vládnej koalícii so sociálnymi demokratmi. Iba takáto koalícia prinesie podľa nej "stabilnú vládu" potrebnú pre náročné časy, ktoré zažíva Európa. Merkelová pritom zdôraznila svoj záujem na posilnení európskej jednoty.

Myšlienka novej formy vládnej spolupráce - tzv. kooperačnej koalície - sa zrodila v ľavicovom krídle SPD a podľa jeho hovorcu Matthiasa Mierscha ide o jeden z niekoľkých možných variantov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Riabkov: USA sa nevzdali myšlienky nahradiť vládu v Damasku
<< predchádzajúci článok
Ekvádorský viceprezident dostal šesť rokov za prijatie úplatku

V Nemecku sa začali nové sondážne rozhovory o spolkovej vláde - diskusné fórum čitateľov