Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2024

V nezamestnanosti Bratislavu na konci vlaňajška pokorili dve krajské mestá, okres Rimavská Sobota nebol najhoršíNajvyššiu mieru nezamestnanosti na Slovensku na konci minulého roka vykázal okres Kežmarok. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) tu dosiahol ...Zdieľať
gettyimages 1097271132 676x451 26.1.2024 (SITA.sk) - Najvyššiu mieru nezamestnanosti na Slovensku na konci minulého roka vykázal okres Kežmarok. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) tu dosiahol 9,98 percenta. Nasleduje okres Rimavská Sobota, ktorý tento ukazovateľ vykázal na úrovni 9,82 percenta a okres Rožňava s PDU na úrovni 9 percent.


Do nelichotivej prvej päťky sa dostali aj okresy Revúca a Vranov nad Topľou. V okrese Revúca ukazovateľ PDU dosiahol 8,86 percenta a v okrese Vranov nad Topľou 8,22 percenta. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najnižší ukazovateľ PDU bol v Trenčíne


Najnižší ukazovateľ PDU bol na konci vlaňajška v dvoch okresoch krajských miest, a to v Trenčíne a Nitre. Okres Trenčín ako jediný podliezol hranicu dvoch percent, keď tento ukazovateľ vykázal na úrovni 1,94 percenta. V okrese Nitra išlo o rovné dve percentá.

Až za týmito dvomi okresmi krajských miest nasledujú bratislavské okresy. Ide o okres Bratislava V s PDU na úrovni 2,20 percenta a okres Bratislava I, kde tento ukazovateľ dosiahol 2,24 percenta. Päťku okresov s najnižšou nezamestnanosťou uzatvára okres Ilava s PDU vo výške 2,25 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,08 percenta.

Nezamestnanosť klesá


Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku, ktorý je po novom hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,04 percentuálneho bodu, a to na 3,88 percenta. Napriek miernemu rastu nezamestnanosti zaznamenal rezort práce pokles počtu ľudí bez práce vo veku do 29 rokov.

Ukazovateľ PDU dosiahol v poslednom mesiaci vlaňajška druhú najnižšiu hodnotu od januára 2021, odkedy rezort tento údaj eviduje. Pri medziročnom porovnaní PDU klesol o 0,49 percentuálneho bodu.

Znížil sa aj podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku. V decembri minulého roka dosiahol úroveň 4,67 percenta a v porovnaní s decembrom 2022 klesol o 0,19 percentuálneho bodu.


Zdroj: SITA.sk - V nezamestnanosti Bratislavu na konci vlaňajška pokorili dve krajské mestá, okres Rimavská Sobota nebol najhorší © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd uložil Magátovi za extrémistickú činnosť šesť rokov väzenia, rozhodnutie však nie je právoplatné
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová vymenovala Keketiho za ministra cestovného ruchu a športu