19. marca 2007

V NHL asistoval pri víťaznom góle aj slovenský brankár Budaj

Vo včerajších stretnutiach 89. ročníka kanadsko-americkej hokejovej NHL sa bodovo presadila pätica slovenských hokejistov, ktorá spolu nazbierala šesť kanadských bodov za šesť asistencií. Dvoma ...

NEW YORK 19. marca (WEBNOVINY) - Vo včerajších stretnutiach 89. ročníka kanadsko-americkej hokejovej NHL sa bodovo presadila pätica slovenských hokejistov, ktorá spolu nazbierala šesť kanadských bodov za šesť asistencií. Dvoma gólovými prihrávkami sa prezentoval Ladislav Nagy z Dallasu, po jednej asistencii pridali Milan Jurčina, Marián Hossa, Ľubomír Višňovský a netradične aj gólman Peter Budaj, ktorý vychytal Coloradu ďalšie víťazstvo. Avalanche v úplnom závere základnej časti spustili frontálny útok na postupové pozície do play off a aj s pomocou 21 úspešných zásahov slovenského brankára Petra Budaja vyhrali ôsme z posledných deviatich duelov. Tentoraz si prehru z ľadu hokejovej arény Pepsi Center v Denveri odniesli hráči San Jose. „Žraloci“ už viedli 3:1, po góloch Lilesa a Brunetta si však Colorado vynútilo predĺženie. V devätnástej sekunde predĺženia rozhodol o výhre "Avs" český hokejista Milan Hejduk, ktorému asistovali Joe Sakic a aj Peter Budaj. Zverenci trénera Joela Quennevilla tak strácajú desať zápasov pred koncom základnej časti na Calgary už len štyri body a „plamene“ ešte budú mať čo robiť, aby ich rozbehnutá coloradská „lavína“ neprevalcovala. Rozhodnutie možno prinesie až posledný duel základnej časti, keďže práve stretnutie s poradovým číslom 82 bude vzájomným meraním síl oboch súperov. „Máme teraz výbornú formu a sami si kontrolujeme našu budúcnosť. Postup máme vo svojich rukách a verím, že sa oň nepripravíme zbytočnými chybami,“ povedal kapitán "Avs" Joe Sakic, autor troch asistencií. Hráčom San Jose sa podarilo zastaviť aspoň „spanilú bodovú jazdu“ Paula Šťastného, keď počet duelov v rade, v ktorých syn bývalého slovenského reprezentanta Petra Šťastného bodoval, sa zastavil na čísle 20. „Dali sme si na neho pozor,“ skonštatoval po stretnutí útočník Sharks Mike Grier. Peter Budaj pokračuje vo výborných výkonoch, keď v marci odchytal spolu osem zápasov a len raz okúsil horkosť prehry, aj to po predĺžení.

Hokejisti Buffala si v dostatočnom predstihu zabezpečili účasť v play off. Až do poslednej chvíle bojovali na ľade Atlanty, ale Thrashers vyhrali gólom Keitha Tkachuka v poslednej minúte predĺženia 4:3. Jednou asistenciou sa prezentoval Marián Hossa, ktorého už len sedem bodov delí od magickej hranice 100 kanadských bodov. K dispozícii má starší z bratov Hossovcov ešte osem stretnutí základnej časti a dosiahnutie tejto méty nie je pre neho nereálne. Sedemgólovú nádielku si z Washingtonu odniesla Tampa (7:1), v tíme z hlavného mesta USA žiarila dvojica Alexander Siomin a Tomáš Fleischmann. Ruský krídelník zaznamenal v rozpätí siedmich minút druhej tretiny čistý hetrik, český center nazbieral štyri kanadské body za dva góly a rovnaký počet gólových prihrávok. Anaheim prekvapujúco prehral s Los Angeles 3:5, na výhre Kings sa asistenciou podieľal bek Ľubomír Višňovský. Ten má na svojom konte už 57 kanadských bodov a patrí medzi najlepších ofenzívnych obrancov profiligy. Pod výhru Dallasu nad Phoenixom 5:4 po predĺžení sa dvoma asistenciami podpísal aj košický odchovanec Ladislav Nagy. O výhre Stars rozhodol v poslednej minúte predĺženia presným zásahom Mike Ribeiro.

Sumáre - nedeľa:

Colorado - San Jose 4:3 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 12. Arnason (B. Clark, Sakic), 29. Liles (Brunette, Sakic), 54. Brunette (Klee, Sakic), 61. Hejduk (Sakic, BUDAJ) - 9. J. Thornton (Carle, M. Michálek), 21. M. Michálek (J. Thornton, Hannan), 25. Guerin (Vlasic, Marlaeu). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:24. Brankári: BUDAJ - Nabokov. Diváci: 18 007.

Atlanta - Buffalo 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 4. Kovaľčuk (Žitnik, MARIÁN HOSSA), 16. Belanger (Sutton), 48. Žitnik (Havelid, Tkachuk), 65. Tkachuk (Viačeslav Kozlov, Žitnik) - 7. Stafford (D. Roy, Vanek), 37. Vanek (Numminen, Kalinin), 53. D. Roy (Tallinder, B. Campbell). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:38. Brankári: Lehtonen - R. Miller. Diváci: 18 602.

Washington - Tampa Bay 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)

Góly: 6. Fleischmann (Gordon), 14. Fleischmann (Beech, JURČINA), 22. Siomin (C. Clark, Pothier), 27. Siomin (Fleischmann), 29. Siomin (Beech, Bradley), 51. Giroux, 58. Gordon (Fleischmann, Morrisonn) - 38. Kuba (Janik, Tarnasky). Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Bradley - O'Brien (obaja 5 min za bitku), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:31. Brankári: Kölzig - Holmqvist (16. - 29. Denis). Diváci: 14 274.

Anaheim - Los Angeles 3:5 (2:2, 1:2, 0:1)

Góly: 3. Moen (Pählsson, O´Donnell), 5. Penner (Perry, Getzlaf), 22. Selänne (Kunitz, Jackman) - 3. Cammalleri (D. Brown, O´Sullivan), 8. Cammalleri (O´Sullivan), 38. R. Blake (D. Brown, VIŠŇOVSKÝ), 40. O´Sullivan (Frolov, Zeiler), 41. Clarke (Kostopoulos, A. Miller). Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 27:29. Brankári: Giguere - Burke (5. Garon). Diváci: 17 174.

Dallas - Phoenix 5:4 po predĺžení (2:1, 0:2, 2:1 - 1:0)

Góly: 6. Morrow (Barnes), 16. Hagman (Lehtinen, J. Jokinen), 46. Ribeiro (NAGY, Modano), 56. Zubov (NAGY, Miettinen), 65. Ribeiro (P. Boucher, Zubov) - 4. Sjöström (K. Adams), 24. Morris (Nolan), 26. Tjärnqvist (Boynton, Roenick), 59. Doan (Reinprecht, N. Kapanen). Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Barch - Carcillo (obaja 5 min za bitku), Morris, Carcillo (obaja 10 min osobný trest), presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:20. Brankári: M. Smith (26. Turco) - Tellqvist. Diváci: 18 318.

Pittsburgh - Ottawa 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 11. Talbot (Gončar, C. Armstrong), 25. Crosby (Ryan Whitney, Malkin), 38. Ryan Whitney (Crosby, Gončar), rozhodujúci sam. nájazd premenil J. Ruutu - 12. Vermette (C. Kelly, Neil), 26. Alfredsson (Corvo, Fisher), 56. Redden (Spezza, Heatley). Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:35. Brankári: M.-A. Fleury - Emery. Diváci: 17 132.