Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. júla 2010

V Niedzici odhalili Dočolomanskému pamätnú tabuľuNa rodnom dome herca Michala Dočolomanského v poľskej Niedzici dnes odhalili pamätnú tabuľu pripomínajúcu túto osobnosť slovenskej kultúry. Na tabuli je portrét Michala ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/SND

NIEDZICA 10. júla (WEBNOVINY) – Na rodnom dome herca Michala Dočolomanského v poľskej Niedzici dnes odhalili pamätnú tabuľu pripomínajúcu túto osobnosť slovenskej kultúry. Na tabuli je portrét Michala Dočolomanského a pod ním je nápis „V tomto dome sa narodil významný slovenský herec Michal Dočolomanský 23.3.1942 – 26.8.2008 Z úcty Spolok Slovákov v Poľsku“. Pamätná tabuľa sa nachádza na dome, ktorý v čase jeho narodenia slúžil ako škola. „Rodičia Dočolomanského boli učitelia. Učili tu v dobe Slovenskej republiky a on sa tu narodil,“ povedal pre SITA generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris. Osadenie tabule na rodnom dome Michala Dočolomanského inicioval práve Spolok Slovákov v Poľsku. Finančne na ňu prispela okrem Spolku aj Matica Slovenská. Ešte pred odhalením tabule odznela asi najznámejšia pieseň, ktorú Michal Dočolomanský spieval Zbohom buď, lipová lyžka z muzikálu Na skle maľované.

Obec Niedzica (Nedeca) je jednou zo spišských obcí, ktoré po prvej svetovej vojne pripadli Poľsku. Počas Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945 bola aj obec Niedzica (Nedeca) súčasťou Slovenska. „Doteraz tu žijú Slováci. Máme tu aj vyučovanie slovenčiny na škole,“ dodal Molitoris. V Poľsku sa v súčasnosti hlási k slovenskej národnosti okolo 2000 ľudí. Podľa Molitorisa je však Slovákov v Poľsku viac, keďže len členov Spolku je okolo 2600.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Does It Offend You, Yeah? neuznáva videoklipy
<< predchádzajúci článok
Festival Pohoda na hodinu stíchol

V Niedzici odhalili Dočolomanskému pamätnú tabuľu - diskusné fórum čitateľov