24hod.sk    Z domova

31. októbra 2020

V niektorých okresoch možno nebude druhé kolo plošného testovania, pripustil Igor Matovič.

Zdieľať
V niektorých okresoch možno nebude druhé kolo plošného testovania, pripustil Igor Matovič.

 

V niektorých regiónoch by sa podľa neho mohla ukázať taká nízka miera pozitívnych prípadov, že ďalšie testovanie by nemalo zmysel.

Do kontrolovania karantény sa zapojí viac policajtov. Podľa premiéra sa sprísni kontrola opatrení, pretože po plošnom testovaní bude oveľa viac ľudí, ktorí musia dodržiavať karanténu.

V žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

Zrušením zákazu vychádzania by sa podľa Matoviča zrušil akýkoľvek zmysel projektu celoplošného testovania. Dodal, že z postoja prezidentky bol veľmi sklamaný. "Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame," skonštatoval.

Premiér pripustil, že v niektorých regiónoch by sa budúci víkend nemuselo konať ďalšie pretestovanie. "Musíme sa pozrieť na výsledky. Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by teoreticky nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami," vysvetlil Matovič.

Premiér si myslí, že účet za prvé a druhé kolo testovania bude približne toľko ako jeden deň tvrdého lockdownu. Pripomenul, že všetko nie je o peniazoch, prvoradé je podľa neho zdravie ľudí.

Prezidentka v piatok (30. 10.) žiadala premiéra prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť. Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

Celoplošné testovanie aktuálne zabezpečuje viac ako 40-tisíc ľudí vrátane zdravotníkov, informovalo ministerstvo obrany. Ide o viac ako 6000 vojakov, približne 5000 policajtov, 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4000 dobrovoľníkov, 10-tisíc administratívnych pracovníkov, 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

Do 12. hodiny otestovali 828-tisíc ľudí, 7947 bolo pozitívnych, čo je približne jedno percento. Podľa Jaroslava Naďa aktuálny počet testovaných už určite presiahol miliónovú hranicu, očakáva, že za víkend otestujú tri milióny.

22:00 Odberné miesta sa v sobotu o desiatej večer zavreli a opäť sa otvoria v nedeľu o siedmej ráno. Ďakujeme vám za sledovanie nášho online prenosu (minúta po minúte), pokračovať budeme  aj počas druhého dňa celoplošného testovania 1. novembra od 7.00.

21:41 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zhodnotil prvý deň celoplošného testovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

Celoplošné testovanie na Slovensku (online): Odberné miesta sa zavreli a prišlo už viac ako milión ľudí, mestá zverejnili aj priebežné výsledky (foto+video)

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/v-niektorych-okresoch-mozno-nebude-druhe-kolo-plosneho-testovania-pripustil-igor-matovic-cl744673.html