Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

18. apríla 2013

V Nitre sa na Bonsai Slovakia predstaví 14 krajín svetaBonsaje, čaje a kamene suiseki prináša výstava Bonsai Slovakia 2013, ktorú dnes otvorili na Výstavisku Agrokomplex v Nitre. Zhruba 70 vystavovateľov tu prezentuje 280 bonsajov. Na Bonsai Slovakia ...Zdieľať
vystavuju aj patcentimetrove bonsaje NITRA 18. apríla (SITA) – Bonsaje, čaje a kamene suiseki prináša výstava Bonsai Slovakia 2013, ktorú dnes otvorili na Výstavisku Agrokomplex v Nitre. Zhruba 70 vystavovateľov tu prezentuje 280 bonsajov.


Na Bonsai Slovakia 2013 je zastúpených 14 krajín sveta, z tých vzdialenejších sú to Portoriko, Brazília, Japonsko, Čína, Indonézia a Vietnam.

Prvý deň výstavy nesie názov Deň kvitnúcich čerešní a sviatku Hanami a jeho súčasťou bola napríklad čajová ceremónia Čaj s kvetmi sakury, umenie čínskej kaligrafie či japonské bojové umenia. Deň ohňa, kovu a japonského čaju bude v piatok. Návštevníci výstavy sa budú môcť dozvedieť niečo viac o japonských mečoch, tradičných japonských kúpeľoch - onsenoch alebo o čínskej krajinomaľbe.

Sobota bude na Bonsai Slovakia 2013 Priateľským dňom východných ambasád. Program si pripravili veľvyslanectvá Indonézie, Vietnamu a Japonska. „Mala by zaznieť vietnamská kráľovská hudba a priamo z Hanoja na výstavu prídu lotosové kvety, ktoré zo západného jazera z Hanoja zabezpečilo veľvyslanectvo Vietnamu, čomu sa veľmi tešíme,“ povedala pre agentúru SITA organizátorka Bonsai Slovakia Alena Ondejčíková.

Dodala, že lotosové kvety sú typické pre čajový rituál a čajovú kultúru Vietnamu. Indonézske veľvyslanectvo bude prezentovať hudbu a tanec tejto ostrovnej krajiny. Japonsko sa bude prezentovať napríklad čajovým rituálom, kaligrafiou a ikebanami.

Záverečný deň výstavy 21. apríla bude venovaný bojovým umeniam, čajovňa bude ponúkať ochutnávky čínskych čajov a čajových koláčov.

Vlastné dopestované malé stromčeky tento rok vystavuje aj prezident Ivan Gašparovič. „Má tu kolekciu krásnych troch bonsajov, jeden pochádza priamo z Japonska. My sme ich dekorovali veľmi peknými kaligrafiami akademického maliara Petra Kocáka, takže myslím, že táto kolekcia je naozaj ozdobou výstavy,“ povedala Ondejčíková. Okrem ihličnanu z Japonska prezident vystavuje malý smrek a borovicu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci protestovali s odtrhnutými nohami proti zbraniam
<< predchádzajúci článok
Bobry doplatili na obdobie párenia, zrazili ich autá