Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. augusta 2015

V okrese Stará Ľubovňa takmer úplne zabetónovali koryto rieky Poprad



Pri obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa v jednej časti takmer úplne zabetónovali koryto rieky Poprad. „Celý tok je zabetónovaný na 90 percent, blízko je malá ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
Čirč 24. augusta (TASR) – Pri obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa v jednej časti takmer úplne zabetónovali koryto rieky Poprad. „Celý tok je zabetónovaný na 90 percent, blízko je malá vodná elektráreň, ktorá mala byť pôvodne mimo toku a zabetónovali takmer celý tok, aby vedeli nahnať vodu do elektrárne a vyrábať energiu. V prípade, že prídu povodne, ako to bolo v roku 2010, tak nám otočí tok, vyplaví nám všetky rybníky a jazerá, napácha to obrovské škody,“ uviedol člen rybárskej stráže Miestnej organizácie Slovenského zväzu rybolovu z Orlova Michal Dic.


Rieka Poprad je podľa neho lipňová rieka, je tu výskyt hlavátky a ďalších vzácnych rýb. Pokiaľ sa z tečúcej vody stane stojatá, vznikne bahenný a štrkový nános a tieto ryby môžu do troch rokov vyhynúť. „Momentálne je tu asi šesťkubíkový prietok vody, je tam kyslíkový deficit, zvyšuje sa ohrev vody, teraz má voda 26 stupňov, čo je pre lososovitú rybu problematické,“ upozornil Dic.

Podľa neho došlo k nasypaniu betónu do koryta rieky ešte v piatok (21.8.) podvečer a betónová zátarasa nebude škodiť len rybám, ale aj ľuďom. „Keď príde povodeň, ten betón bude len prekážkou, prídu veľké kamene, stromy, spraví sa hať a preklopí nám rieku,“ zdôraznil Dic. Podobných elektrární by malo na rieke Poprad vyrásť viac, rybári však dúfajú, že sa tak nestane. „Rieka Poprad je štrkového charakteru a takto si ju zničíme, vyhynie hlavátka, ktorá je naozaj veľmi vzácna. Je to lososovitá ryba, ktorá dorastá do dĺžky aj viac ako jeden meter, chodí sem rybárčiť veľa ľudí aj zo zahraničia,“ dodal Dic.

Podľa vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Starej Ľubovni Ladislava Poláka stačí na uskutočnenie stavebných úprav na vodnej stavbe ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy, ktorého súčasťou je aj projektová dokumentácia. Na základe tohto ohlásenia orgán určí bližšie podmienky stavebných úprav. „Minimálne jedna z podmienok dodržaná nebola, pretože vlastník vodnej stavby bol povinný minimálne tri dni vopred správcovi vodného toku a orgánom štátnej vodnej správy písomne oznámiť začatie stavebných prác. O tomto sme písomne upovedomení neboli, preto vykonáme štátny vodoochranný dozor na tejto vodnej stavbe a na základe jeho výsledkov budú prijaté ďalšie opatrenia,“ vysvetľuje Polák. Preštudoval si aj projektovú dokumentáciu a tá podľa neho celkom nesúhlasí s realizáciou stavby. To, do akej miery sa odchyľuje, bude predmetom skúmania štátneho vodoochranného dozoru aj za účasti správcu toku a majiteľa vodnej stavby.

„Bolo tu plánované zvýšenie kamenného prahu na tejto vodnej stavbe, aby sa tak docielilo zdutie vodnej hladiny nad vodnou elektrárňou. Na základe dnešnej obhliadky predpokladám, že táto časť stavby nebola v súlade s projektovou dokumentáciou,“ konštatoval Polák. Ďalší postup príslušných orgánov podľa neho bude závisieť od toho, do akej miery sa odchyľujú stavebné úpravy od projektovej dokumentácie realizácie stavby a do akej miery boli splnené podmienky, ktoré určil stavebný úrad, ktorý je zároveň orgánom štátnej vodnej správy.

Malá vodná elektráreň pri Čirči mala byť podľa rybárov pôvodne mimo toku, teraz je však už v podstate súčasťou toku a nemá ani piestové vráta. „Majiteľov elektrárne nezaujíma, čo po nich ostane, je im to jedno, oni potrebujú mať svoj biznis na elektrárni. To, čo sa tu spravilo, je to isté, ako keby ste do akvária vysypali kypriaci prášok. Životné prostredie nad betónovou zátarasou aj pod ňou sa ničí,“ porovnáva Dic. Na tomto mieste sa už rieka Poprad regulovala kameňmi, aby sa časť toku presunula do elektrárne. Betón tam však podľa rybárov vysypať nemali. „Mne to príde, ako keby ste dostali stavebné povolenie na garáž a onedlho si skolaudujete rodinný dom,“ uzavrel Dic.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rubeľ stráca voči euru aj doláru a je najslabší od decembra 2014
<< predchádzajúci článok
Viedeň navštívil v júli rekrodný počet turistov