Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2022

V okupovaných regiónoch začali referendá o pripojení k Rusku, volební pracovníci chodia s urnami po domochV Ruskom okupovaných regiónoch na Ukrajine sa začínajú referendá o pripojení sa k Rusku. Kremľom zorganizované hlasovanie je ostro kritizované Ukrajinou a Západnými štátmi a je vnímané ako krok smerom k ...Zdieľať
russia_ukraine_war_referendum_explainer_98074 7cda09351c5e4ac3b09e27c3a73bff95 676x451 23.9.2022 (Webnoviny.sk) - V Ruskom okupovaných regiónoch na Ukrajine sa začínajú referendá o pripojení sa k Rusku. Kremľom zorganizované hlasovanie je ostro kritizované Ukrajinou a Západnými štátmi a je vnímané ako krok smerom k anexii týchto území. Referendá sa konajú v Luhanskej oblasti a na územiach Záporožskej, Chersonskej a Doneckej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruských síl.

Pracovníci s urnami


Hlasovať môžu aj utečenci z okupovaných regiónov, ktorí sú v Rusku. Referendá by mali trvať do utorka, pričom počas prvých štyroch dní budú podľa Ruskom menovaných predstaviteľov volební pracovníci chodiť s urnami po domoch alebo zriadia provizórne hlasovacie miestnosti pri obytných budovách a v posledný deň budú otvorené klasické volebné miestnosti.

Referendá, ktoré sa ľudí pýtajú na to, či chcú, aby sa oblasti stali časťami Ruska, sa podľa agentúry AP určite skončia tak, ako chce Moskva. To by jej dalo zámienku tvrdiť, že pokusy ukrajinských síl o opätovné získanie kontroly sú útokmi na samotné Rusko, čo dramaticky vyeskaluje konflikt.


Historický míľnik


Líder proruských separatistov v Doneckej oblasti Denis Pušilin v piatok referendum vyhlásil za „historický míľnik“. Predseda ruskej Štátnej dumy Vjačeslav Volodin v piatok vo vyhlásení okupovaným regiónom povedal, že ak sa rozhodnú „stať sa súčasťou Ruskej federácie - podporíme vás“.

Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková zas povedala, že v referendách obyvatelia týchto regiónov hlasujú „o živote a smrti“.


Zdroj: Webnoviny.sk - V okupovaných regiónoch začali referendá o pripojení k Rusku, volební pracovníci chodia s urnami po domoch © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ČERVENÝ NOS hľadá zdravotných klaunov a klaunky
<< predchádzajúci článok
Mexiko chce pomôcť a navrhuje, aby mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou viedli India s Vatikánom