Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. novembra 2005

V Oravskej galérii tisícky vzácnych diel



Tento piatok popoludní, teda na Martina, si Oravská galéria v Dolnom Kubíne pripomenie 40. výročie svojho založenia.



Zdieľať
Verejná kultúrna inštitúcia vznikla 3. novembra 1965. V roku 1970 sa presťahovala do budovy bývalého Župného domu na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. O štyri roky neskôr sa riaditeľkou galérie stala mladá historička umenia Eva Luptáková. Nadviazala na dobré východiská predchodcov a dnes vedie jednu z najvýznamnejších verejných galérií na Slovensku. Už desať rokov má v zrekonštruovanom - vo Veľkej a v Malej výstavnej sieni a v suteréne „O6“  v Župnom dome na ploche asi 800 štvorcových metrov - trvalé expozície diel vytvorených v časovom horizonte 15. až 20. storočia.

Zameranie na plastiku
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vlastní a ochraňuje významnú zbierku výtvarného umenia. Tvorí ju 7 344 umeleckých diel - maľby a kresby, grafiky, plastiky, užité umenie, podmaľby na skle, tlače a faksimile. Popri dielach oravských a slovenských umelcov získala do fondu natrvalo aj moderné zahraničné výtvarné umenie. Svoju činnosť v celoslovenskom meradle sústredila na tradičné ľudové výtvarné umenia s ťažiskom na plastiku. Z historických fondov sú vzácne stredoveké tabuľové maľby a plastiky. Veľkú umeleckú hodnotu majú diela slovenských umelcov 20. storočia - od zakladateľov výtvarnej moderny po významných autorov súčasnosti. V Tvrdošíne-Medvedzí má inštitúcia v správe Galériu Márie Medveckej, fungujúcu od roku 1979.
Po Slovenskej národnej galérii a po Galérii mesta Bratislavy sa jubilujúca Oravská galéria radí medzi najhojnejšie navštevované na Slovensku. Možno iba súhlasiť s riaditeľkou Evou Luptákovou, že je to výsledok cieľavedomej výstavnej a expozičnej činnosti. Od svojho založenia galéria pripravila 387 výstav slovenského aj zahraničného umenia. Spolu s trvalými expozíciami v troch okresoch Oravy ich zhliadlo viac ako dva milióny návštevníkov. Aj v súčasnosti, keď na Slovensku záujem o umenie všeobecne klesá, ju ročne navštívi 45- až 50-tisíc záujemcov o výtvarné umenie. Mnohí návštevníci prichádzajú zo zahraničia, čo je takisto neklamný znak odborných a organizačných kvalít malého kolektívu pracovníkov (galéria má 11 kmeňových zamestnancov).
Najnavštevovanejšia počas letnej turistickej sezóny býva expozícia na Slanickom ostrove na Oravskej priehrade. V zachovanom kostole nad bývalou obcou a v jeho lapidáriu sú inštalované diela slovenského tradičného ľudového umenia a oravská kamenárska reliéfna tvorba 18.-19. storočia.

Ernest Zmeták: Krajina z Kozinskej doliny

Galerijná loď
Práve v tomto roku ukončila galéria tridsaťdvaročnú plavbu umenia svojej lode vyrobenej ešte v roku 1949. Minulý týždeň sa po rieke Orave plavila už nová loď Slanica. Vyrobili ju na objednávku pre Oravskú galériu, stála 10 miliónov korún a na Slanický ostrov začne prepravovať návštevníkov už počas najbližšej turistickej sezóny.

Jubilejné aktivity
Pravda, na štyridsaťročné oslavy sa žiada parádna vernisáž. V piatok otvoria v dolnokubínskom Župnom dome dokonca dve výstavy. Jednou je Barokové sochárstvo Oravy. Obdivovatelia moderného umenia sa určite potešia výstave Hommage Karol Baron. Tú môžu „závidieť“ všetky galérie na Slovensku, pretože Oravská galéria vlastní najväčšiu zbierku významného surrealistického maliara (narodil sa v roku 1939, tragicky zahynul vlani v Paríži).
Pri svojom jubileu vydala Oravská galéria v Dolnom Kubíne aj takmer dvestostranového fundovaného Sprievodcu históriou a zbierkami. Sú v ňom reprodukcie nosných diel vo vlastníctve inštitúcie a základné informácie o jej aktivitách od vzniku až po súčasnosť.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Martin sníva o nových sochách
<< predchádzajúci článok
Inteligentný koberec