Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

31. marca 2019

V ovzduší dominoval peľ topoľa a jelše, v ďalších dňoch to bude brezaNa snímke lieska veľkoplodá, archívne foto.Zdieľať
Na snímke lieska veľkoplodá, archívne foto. Foto: TASR - Jozef Ďurník
Banská Bystrica 31. marca (TASR) – Peľ topoľa, jelše a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité dominoval v aktuálnom týždni v ovzduší nad Slovenskom. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.


„Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ brestu, duba, vŕby, javora a na monitorovacích staniciach v Banskej Bystrici, Bratislave a Žiline sme zachytili už prvé peľové zrná brezy – najsilnejšieho alergénu najbližších týždňov,“ konštatovala Lafférsová.

K prognózam na tieto a nasledujúce dni uviedla, že peľová sezóna liesky a jelše sa končí. Ich peľ sa môže v alergologicky významných koncentráciách vyskytovať už len na strednom a severnom Slovensku, kde sú jeho zdrojom liesky a jelše z horských strání a dolín s vysokou snehovou pokrývkou.

„Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých a peľu topoľa budú narastať už len na strednom, severnom a východnom Slovensku. Denné koncentrácie peľu jaseňa i duba sa zvýšia aj v chladnejších oblastiach Slovenska, peľu ďalšieho silného alergénu – brezy, budú za slnečných a veterných dní narastať na celom území Slovenska,“ dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čaputovej gratulovali k víťazstvu aj prezidentky Litvy a Estónska
<< predchádzajúci článok
V nemeckej metalurgii rastú obavy z príchodu krízy

V ovzduší dominoval peľ topoľa a jelše, v ďalších dňoch to bude breza - diskusné fórum čitateľov