Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2019

V Paríži vrcholia práce na globálnej správe o stave ekosystémov



Na ilustračnej foto Eiffelova veža v Paríži.



Zdieľať
Na ilustračnej foto Eiffelova veža v Paríži. Foto: TASR/AP
Paríž 29. apríla (TASR) - Za účasti vedcov a diplomatov zo 130 krajín sveta sa v Paríži v pondelok začala konferencia, ktorá má prijať prvú globálnu správu stave ekosystémov Zeme.


Ako uviedol denník Le Monde, má ísť o prvý dokument tohto druhu po 15-ročnej prestávke, keď bol v roku 2005 prijatý dokument Hodnotenie ekosystémov k miléniu (Millennium Ecosystem Assessment). Najnovší text má byť aj výzvou na prijatie opatrení po celom svete.

Agentúra AFP informovala, že jedným z prvých rečníkov bol Robert Watson, šéf medzivládnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), ktorý upozornil, že ničenie prírody ohrozuje ľudstvo "aspoň tak ako človekom indukovaná zmena klímy". Dodal, že možnosti a príležitosti konať a chrániť biologickú rozmanitosť sa zužujú.

Platforma IPBES vznikla v roku 2012 a vlani zverejnila pomerne alarmujúce správy o stave biodiverzity v rozličných regiónoch.

Globálna správa IPBES sa počas diskusií v Paríži finalizuje. Mala by mať rozsah asi 1800 strán. Pracovalo na nej tri roky vyše 150 expertov a desiatky ich spolupracovníkov.

Výsledok ich práce by sa podľa AFP mal stať vedeckým štandardom pre biodiverzitu - takým, akým je Medzivládny panel o zmene klímy - vedecký orgán, ktorý je poverený úlohou vyhodnocovať riziko zmeny klímy.

Správa IPBES by po svojom schválení v Paríži mala byť zverejnená 6. mája a mala by slúžiť ako základ pre ďalšie medzivládne rokovania.

Watson v rozhovoroch pre médiá uviedol, že pojem "biodiverzita" sa týka všetkých rastlinných a živočíšnych druhov žijúcich na Zemi - "vrátane toho, ktorý sa sám ohrozuje ničením prírody - človeka".

Watson poznamenal, že až doteraz sa hovorilo o dôležitosti biodiverzity najmä z perspektívy životného prostredia. "Teraz však do popredia staviame fakt, že príroda je kľúčová pre produkciu potravín, čistú vodu, lieky a dokonca aj pre sociálnu súdržnosť," vyhlásil Watson pred začiatkom parížskej schôdzky.

Príroda podľa neho poskytuje ľudstvu neoceniteľné služby a ako príklad uviedol opeľujúci hmyz, lesy a oceány absorbujúce CO2, či drevo na vykurovanie.

Z pracovnej verzie správy IPBES podľa AFP vyplýva, že vedci očakávajú "bezprostredné zrýchlenie vymierania druhov". Ohrozených je od 500.000 do milióna druhov, pričom v prípade mnohých k tomu dôjde "v nasledujúcich desaťročiach".

Závery, ku ktorým dospeli vedci, korešpondujú s obavami časti odbornej verejnosti, ktorá sa domnieva, že ľudstvo je na prahu šiesteho masového vymierania druhov, prvého od zrodu človeka. "Veda nám hovorí, čo naši múdri starci hovoria už niekoľko desaťročí: Zem umiera," povedal José Gregorio Mirabal, prezident organizácie, ktorá združuje pôvodné obyvateľstvo z povodia Amazonky.

Francúzsky spravodajský portál 20Minutes v pondelok informoval, že mnohí odborníci dúfajú, že správa IPBES povedie k podobnej dohode, aká bola svojho času schválená v Paríži a týkala sa zmeny klímy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci sa vo veľkom zadlžujú a sporia málo
<< predchádzajúci článok
Dúbravka privíta máj spevom a tancom