Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

02. augusta 2007

V Premier League sa rozpráva rečou peňazí



Injekcie v podobe štedrého zahraničného kapitálu, rekordné zmluvy na televízne prenosy, príchod nových hráčskych tvárí a odchod tradičných živých symbolov. Aj takýto obraz ponúka viac ako ...



Zdieľať

LONDÝN 2. augusta (WEBNOVINY) - Injekcie v podobe štedrého zahraničného kapitálu, rekordné zmluvy na televízne prenosy, príchod nových hráčskych tvárí a odchod tradičných živých symbolov. Aj takýto obraz ponúka viac ako týždeň pred svojím začiatkom nový ročník anglickej futbalovej Premier League.

Najväčšie očakávania vzbudzujú investície amerického kapitálu vložené do povzbudenia ambícií FC Liverpool. Tretí tím uplynulej sezóny sa najmä nákupom Fernanda Torresa z Atlética Madrid za rekordnú letnú prestupovú sumu 20 miliónov libier pasoval do roly konkurenta suverénneho dua Manchester United, FC Chelsea. George Gillet a Tom Hicks neváhali poskytnúť ďalších 11,5 milióna libier aj na zabezpečenie služieb útočníka Ryana Babela z Ajaxu Amsterdam, ktorý by mal vytvoriť s Dirkom Kuytom holandskú ofenzívnu dvojičku.

Zatiaľ čo na Anfield Road bolo v uplynulých týždňoch rušno a Liverpoolčania dali najavo, že peniaze nie sú pre nich problémom, ostatné kluby Premier League sa azda s výnimkou Manchestru United správali na prestupovom trhu o niečo zdržanlivejšie a sústredili sa na stabilizáciu kádrov, prípadne doplnenie vhodnými typmi hráčov. Odvážnejšie sa správali West Ham a Manchester City, ktorý si dovolil luxus angažovaním bývalého trénera anglickej reprezentácie Svena-Görana Erikssona. Naopak, ústup z pozícií sa očakáva od Arsenalu Londýn, ktorý sa bez boja vzdal vyhasínajúcej charizmy Thierryho Henryho a vzápätí aj bojovnosti Fredrika Ljungberga.

Podľa finančného experta Dana Jonesa z Deloitte & Touche sú ostrovní fanúšikovia z pohľadu celkového obratu svedkami najväčšieho "prestupového okna" v histórii Premier League. Postarali sa oň najmä zahraniční majitelia stojaci za klubmi Aston Villa, Chelsea, Fulham, Liverpool, Manchester United, Portsmouth a West Ham United, ku ktorým sa najnovšie zaradil aj "thajský" Manchester City.

Ďalšiu dávku optimizmu vzbudzuje pohľad na zisky plynúce z predaja práv na televízne prenosy. Kritizované ázijské "spanilé jazdy" klubov Premier League majú práve v tejto sfére najvýraznejší efekt, pretože aj dopyt po televíznom signáli z východných trhov "naleje" do pokladníc účastníkov súťaže za budúce tri sezóny 625 miliónov libier. Celkový príjem z mediálneho pôsobenia Premier League sa vyšplhá na astronomických 2,725 miliardy libier. Aj obrovský záujem médií a fanúšikov robí z anglickej najvyššej súťaže najlepšie fungujúcu továreň na peniaze vo futbalovom svete. Dôkazom je aj príjem z uplynulého ročníka, podľa údajov spoločnosti Deloitte v ňom Premier League zarobila 1,4 miliardy libier.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žilina pri renovácii štadióna splnila všetky podmienky UEFA
<< predchádzajúci článok
MŠK Žilina - SK Slavia Praha 0:0 v 2. predkole Ligy Majstrov