Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2010

V Prešove by malo byť 800 prváčikovIlustračné foto SITA PREŠOV 12. januára (WEBNOVINY) – Do prvého ročníka základných škôl v Prešove by sa malo zapísať okolo 800 detí. Zápisy prvákov sa začínajú v piatok 15. januára a podľa školského zákona a ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA


PREŠOV 12. januára (WEBNOVINY) – Do prvého ročníka základných škôl v Prešove by sa malo zapísať okolo 800 detí. Zápisy prvákov sa začínajú v piatok 15. januára a podľa školského zákona a všeobecne záväzného nariadenia mesta budú trvať do 15. februára. Niektoré školy organizujú začiatok zápisu slávnostnou formou, prípadne ako deň otvorených dverí. Mesto spravuje 13 základných škôl.

„Naše očakávania sa viažu na počet predškolákov v materských školách, ktorých v tomto roku máme 802. Časť týchto žiakov sa môže zapísať do škôl, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, môžu si vybrať cirkevné alebo súkromné školy. Na druhej strane do mestských škôl prichádza aj časť detí z okolitých obcí,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca Školského úradu odboru školstva, kultúry a športu pri Mestskom úrade v Prešove Anna Böhmerová. V tomto školskom roku zasadlo do školských lavíc 737 prvákov. Pre mimoriadne nadané deti mesto každoročne otvára špeciálne triedy v Základnej škole Šmeralova. Prijímajú sa tu deti na základe pedagogickej diagnostiky zameranej na ich vedomostnú úroveň, ktorej súčasťou je psychodiagnistické vyšetrenie na preukázanie nadania.

Niektoré deti majú odklad povinnej školskej dochádzky a z rôznych dôvodov nenastúpia do prvého ročníka v riadnom termíne. Počet odkladov za posledné dva školské roky tvorí asi desať percent všetkých zapísaných žiakov. Riaditelia niektorých škôl majú problémy s migráciou hlavne rómskych rodín. Dochádzku žiakov do školy komplikujú rodičia alebo ich zákonní zástupcovia, ktorí nepožiadajú školu o vydanie rozhodnutia na povolenie štúdia v zahraničí. Často ani neinformujú školu o mieste svojho pobytu.

Po skončení zápisov do základných škôl sa začnú zápisy do predškolských zariadení, ktoré budú trvať od 15. februára do 15. marca. Mesto má vo svojej pôsobnosti 20 materských škôl. „Vzhľadom na počet predškolákov, ktorých máme aktuálne 802, môžeme prijať do škôlky rovnaký počet detí. V prípade zvýšeného záujmu vieme v rámci voľných kapacít v súčasných materských školách otvoriť ďalšie triedy,“ informovala vedúca školského úradu. V tomto školskom roku mesto pre zvýšený záujem o umiestnenie detí v materských školách zvýšilo počet tried o štyri.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Poprade bude jazdiť poschodový autobus
<< predchádzajúci článok
Zápis prvákov v Starom Meste bude trvať dva dni