Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. apríla 2014

V prípade nezávislosti Škótska nemusí Londýn nakupovať jeho elektrinu



Je možné, že Británia nebude nakupovať elektrickú energiu od nezávislého Škótska, ak dovoz z alternatívnych trhov bude lacnejší.



Zdieľať
Londýn 9. apríla (TASR) - Je možné, že Británia nebude nakupovať elektrickú energiu od nezávislého Škótska, ak dovoz z alternatívnych trhov bude lacnejší.

ilustračné foto Foto: TASR

Uviedla to dnes britská vláda a opäť tak zvýšila tlak na Škótov, ktorých o päť mesiacov čaká referendum o nezávislosti. Informovala o tom agentúra Reuters.

V prípade osamostatnenia sa Škótska bude táto krajina potrebovať nadbytočnú produkciu elektriny vyvážať práve do zvyšku Británie, keďže škótska sieť je prepojená len s Anglickom a čiastočne so Severným Írskom.

"Vzhľadom na rozsah energetických zdrojov v rámci Británie, ako aj v ďalších krajinách, zvyšok Británie nebude povinný naďalej nakupovať elektrinu od nezávislého Škótska," uviedlo v najnovšej správe britské ministerstvo energetiky a klimatických zmien. Británia dováža v súčasnosti elektrinu aj z Holandska, Francúzska a Írska a plánuje napojenie na zdroje v Belgicku, Nórsku a Dánsku.

Najnovšie varovanie je ďalším pokusom Londýna presvedčiť Škótov, aby za nezávislosť nehlasovali. Nesúhlas s prípadným osamostatnením Škótska dalo medzičasom najavo aj viacero veľkých spoločností, najčastejšie z finančného sektora.

Škótsko je čistým vývozcom elektrickej energie a vzhľadom na umiestnenie na ostrove má možnosť vyvážať prebytok energie len do ostatných oblastí Británie, najmä do Anglicka. Jeho čistý export z celkového objemu vyprodukovanej elektrickej energie predstavoval v roku 2012 okolo 26 %. Medzi kľúčové firmy v Škótsku patria britská energetická spoločnosť SSE a Scottish Power, ktorá je dcérskou firmou španielskej spoločnosti Iberdrola.

Stúpenci škótskej nezávislosti naopak tvrdia, že odchod z Británie poskytne Škótom väčšiu ekonomickú slobodu, ktorej súčasťou by mali byť aj príjmy z produkcie ropy a plynu. Súčasné britské ložiská sa nachádzajú väčšinou v škótskych vodách.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinci demonštrujúci na Majdane navštívili Spišský hrad
<< predchádzajúci článok
Kroky M. Maďariča a P. Abrhana sú prejavom kultúry, myslí si politológ