Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. júna 2011

V reštauráciách je asi 90 % lacného hydinového mäsa z dovozu



Hydinové mäso predávané v reštauračných zariadeniach pochádza v prevažnej miere z Poľska a Brazílie, pričom ide o lacné mäso veľmi nízkej kvality. "Vyše 90 % hydinového mäsa v ...



Zdieľať
kurca Foto: SITA/APBRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) - Hydinové mäso predávané v reštauračných zariadeniach pochádza v prevažnej miere z Poľska a Brazílie, pričom ide o lacné mäso veľmi nízkej kvality. "Vyše 90 % hydinového mäsa v reštauračných zariadeniach pochádza z mimoslovenských zdrojov, o ktorých nevieme absolútne nič, respektíve vôbec málo," povedal na stredajšej tlačovej konferencii predseda predstavenstva Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) a generálny riaditeľ spoločnosti Hyza, a.s. Karol Ponesz. Podľa jeho slov je hydina dodaná do stravovacích zariadení z 90 % v zmrazenom stave, čím sa znižuje aj jej kvalita. "Predstavte si, z Brazílie príde mäso, ktoré je zamrazené, čo je ešte oveľa náročnejšie na energiu, a napriek tomu je lacnejšie ako naše," ilustroval na príklade Ponesz. Navyše hydina v reštauráciách je podľa neho vo väčšine prípadov bez označenia a bez možnosti zistiť presného chovateľa a spôsob výkrmu kurčiat.


Podľa prezidenta ÚHS Daniela Molnára je ďalším problémom aj to, že hydinové výrobky na Slovensku produkuje čoraz menej hydinárov.Foto: SITA/AP "Povolenie na výrobu hydinových výrobkov má v súčasnosti 87 prevádzok, z toho je iba 5 spracovateľov hydiny," konštatoval Molnár. V súčasnosti tak podľa neho 80 % hydinových výrobkov na pultoch predajní produkujú mäsokombináty a spracovatelia bravčového mäsa. "Títo producenti nemajú vlastnú hydinovú surovinu, nakupujú prevažne poľský separát, ktorý je lacný, bez kontroly kvality a zdravotnej nezávadnosti na našom území," doplnil Molnár.

Cena tejto poľskej mäsovej suroviny podľa neho naznačuje aj to, že v nej môžu byť zapracované určité časti, ktoré sa na Slovensku nesmú zapracovávať, ako napríklad hlavy alebo beháky. "Hydinárski výrobcovia deklarujú vo svojich výrobkoch vyše 60 % hydinovej mäsovej suroviny, zatiaľ čo u týchto pôvodne bravčovinových výrobcov je táto surovina v objeme iba 38 % až 42 %," informoval Molnár. Ako dodal, zvyšok je nahradený inými prídavkami, ktoré tam nemajú čo hľadať. "Kvalita takejto produkcie je veľmi nízka, ale keďže je ponúkané za veľmi nízke ceny, tak v obchodných sieťach je žiadaná a predávaná," doplnil Molnár. Zákazník by si mal preto na obaloch hydinových výrobkov všímať obsah mäsovej suroviny.

Prezident únie informoval taktiež o výsledkoch kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v mesiacoch marec a apríl tohto roku. Tie podľa jeho slov opätovne potvrdili, že sa na slovenskom trhu aj naďalej predáva nekvalitné hydinové mäso z dovozu. "Toto mäso je ponúkané za veľmi nízke ceny a paradoxné, čo nás prekvapilo, je to, že sú opätovne ponúkané tie výrobky, ktoré už boli raz stiahnuté z predaja," dodal Molnár.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Všetko palivo z jadrovej elektrárne V1 vyviezli do Ruska
<< predchádzajúci článok
Wolfgang Schäuble žiada nový program pre Grécko