Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. októbra 2021

V Ríme sa stretli lídri skupiny G20, schválili 15-percentnú globálnu minimálnu daň z príjmov POLídri najsilnejších ekonomík sveta, tzv. skupiny G20 pozostávajúcej z 19 štátov a Európskej únie, v sobotu na samite v ...Zdieľať
italy_g20_summit_95336 10158933cad242ffa879f3ae15dc8c2e 676x451 30.10.2021 (Webnoviny.sk) - Lídri najsilnejších ekonomík sveta, tzv. skupiny G20 pozostávajúcej z 19 štátov a Európskej únie, v sobotu na samite v talianskom Ríme jednomyseľne schválili celosvetovú minimálnu daň z príjmov právnických osôb vo výške 15 %.


Na tejto dani sa pred niekoľkými mesiacmi dohodli ministri financií skupiny G20 a všeobecne sa očakávalo jej formálne schválenie na sobotňajšom samite svetových ekonomických veľmocí.

Americká ministerka financií Janet Yellenová vníma túto daň ako prínos pre podniky a zamestnancov v Spojených štátoch. Podľa nej dohoda o nových medzinárodných daňových pravidlách „ukončí ničivé preteky v zdaňovaní právnických osôb smerujúce nadol“.

Dvojdňový samit lídrov


V talianskej metropole Rím sa v sobotu začal dvojdňový samit lídrov najsilnejších ekonomík sveta, tzv. skupiny G20 pozostávajúcej z 19 štátov a Európskej únie.

Hlavnou agendou samitu boli zmena klímy, ochorenie COVID-19 a vakcíny či zavedenie globálnej minimálnej dane z príjmov právnických osôb.

Lídri G20 sa osobne stretli prvýkrát od vypuknutia pandémie koronavírusu. Na zhromaždenie však nezavítali prezidenti Ruska a Číny - Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Namiesto toho sa rozhodli vystúpiť prostredníctvom videa.

Budúcnosť planéty


Dialóg medzi svetovými lídrami prichádza v období čoraz hrozivejších prognóz, ako bude vyzerať budúcnosť planéty, ak na globálnej úrovni nedôjde k prijatiu opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie. Odhaduje sa, že skupina G20 má na svedomí 80 % svetového množstva emisií oxidu uhličitého.

Samit otvoril taliansky premiér Mario Draghi, ktorý svetovým lídrom povedal, že najkľúčovejšie globálne problémy sa podarí vyriešiť iba spoločným úsilím. V súvislosti s distribúciou vakcín proti koronavírusu poukázal na to, že v najchudobnejších krajinách sveta sú zaočkované iba 3 % tamojších obyvateľov, zatiaľ čo v bohatých štátoch dostalo aspoň jednu dávku minimálne 70 % populácie.

Draghi skonštatoval, že priepastná globálna medzera v očkovaní proti COVID-19 je „morálne neprijateľná“ a vyzval prítomných na zvýšenie tempa pri získavaní vakcín pre chudobné krajiny.

Stretnutie s predstaviteľmi Afriky


Lídri G20 sa popri vlastnom samite v Ríme stretnú i s predstaviteľmi Afriky v rámci úsilia o ďalšiu podporu najchudobnejších ekonomík tohto kontinentu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok novinárom povedal, že očakáva, že G20 potvrdí pomoc vo výške 100 miliárd dolárov na podporu afrických ekonomík.

Očakáva sa, že lídri G20 na samite formálne potvrdia svoj záväzok zaviesť do roku 2023 globálnu minimálnu daň z príjmov právnických osôb na úrovni 15 %, čo je opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť nadnárodným spoločnostiam dosahovať zisky v krajinách, kde platia nízke alebo žiadne dane.

(1 EUR = 1,1645 USD)


Zdroj: Webnoviny.sk - V Ríme sa stretli lídri skupiny G20, schválili 15-percentnú globálnu minimálnu daň z príjmov PO © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ružinov chce do projektov investovať takmer 90 miliónov eur, bude sa uchádzať o eurofondy
<< predchádzajúci článok
Poprad by mohol s výstavbou nájomných bytov mohol začať budúci rok