Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. decembra 2012

V roku 2012 svet prišiel o Whitney Houston či Robina Gibba



V roku 2012 naposledy vydýchli viaceré veľké osobnosti zo sveta hudby, filmu či literatúry. Rodina, priatelia i fanúšikovia oplakávali úmrtie hudobných legiend ako Whitney Houston alebo ...



Zdieľať
whitney houston BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) - V roku 2012 naposledy vydýchli viaceré veľké osobnosti zo sveta hudby, filmu či literatúry.


Rodina, priatelia i fanúšikovia oplakávali úmrtie hudobných legiend ako Whitney Houston alebo Robina Gibba či herca Michaela Clarka Duncana.

Už 20. januára svet šokovalo úmrtie americkej bluesovej speváčky Etta James, ktorá vo veku 73 rokov v kalifornskej nemocnici prehrala boj s leukémiou.

"Jej manžel Artis Mills a synovia boli pri nej. Je to obrovská strata pre jej rodinu, priateľov a fanúšikov po celom svete," uviedol speváčkin manažér a blízky priateľ Lupe De Leon.


Vždy originálna Etta James

"S Ettou som pracoval viac než 30 rokov. Bola mojou priateľkou a navždy mi bude chýbať. Bola skutočným originálom, dokázala zaspievať čokoľvek," dodal.

Jej prvým sólovým hitom bola skladba All I Could Do Was Cry, po ktorej v roku 1960 nasledoval debutový album At Last!. V 70. rokoch minulého storočia bola závislá od drog a podľa jej slov ju heroín takmer zabil, úspešne však absolvovala liečenie a vrátila sa na hudobnú scénu.

Počas sólovej kariéry nahrala 29 štúdiových albumov a na konte má legendárne hity ako At Last, I'd Rather Go Blind či Tell Mama.

Získala šesť ocenení Grammy a 17 Blues Music Awards. V roku 1993 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy a v roku 2001 do Bluesovej siene slávy. V rebríčku 100 najlepších spevákov všetkých čias magazínu Rolling Stones sa James umiestnila na 22. mieste a v rebríčku 100 najlepších umelcov na 62. mieste.

Obrazom: Neskutočná spevácka hviezda Etta James


Video: Etta James - At Last



Legenda Whitney Houston

Spevácka diva Whitney Houston, ktorá si fanúšikov získala hitmi I Will Always Love You, Greatest Love of All či I Wanna Dance with Somebody, zomrela 11. februára.

Bez známok života ju našli vo vani jej hotelovej izby v Beverly Hills.

Príčinou tragického úmrtia hviezdy filmov Osobný strážca (1992) či Kazateľova žena (1996) bolo utopenie, pričom išlo o dôsledok užívania kokaínu a ochorenia srdca.

Štyridsaťosemročná Houston mala v čase úmrtia vo svojom tele aj marihuanu, antihistaminikum a ďalšie lieky. Držiteľku šiestich cien Grammy pochovali 19. februára na cintoríne Fairview v mestečku Westfield v jej rodnom New Jersey.

Obrazom: Rozlúčka s Whitney Houston


Video: Whitney Houston - I Will Always Love You



Beastie Boys navždy opustil Adam 'MCA' Yauch

Americký rapper Adam 'MCA' Yauch z hip-hopovej kapely Beastie Boys naposledy vydýchol 4. mája vo veku 47 rokov.

Zdravotné problémy jedného zo zakladajúcich členov legendárneho tria sa začali v roku 2009, keď mu odstránili tumor na príušnej slinnej žľaze a blízkej lymfatickej uzline.

Chorobu však napriek počiatočnému optimizmu neporazil a v ostatných rokoch sa takmer vôbec neobjavoval na verejnosti.

Prostredníctvom Twitteru sa s ním so smútkom rozlúčilo množstvo kolegov z hudobného priemyslu ako Slash, Justin Timberlake, Bryan Adams, Sheryl Crow, Eminem, Snoop Dogg, Joe Satriani či will.i.am.

Medzi najväčšie hity skupiny Beastie Boys, ktorá má na svojom konte tri ceny Grammy, patria skladby (You Gotta) Fight for Your Right (To Party!), Sabotage a Intergalactic. Množstvo ich hudobných videí režíroval práve Yauch pod pseudonymom Nathanial Hörnblowér. Kapelu tento rok uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, no on sa na ceremoniáli pre zdravotné problémy nezúčastnil.

Video: Beastie Boys - Intergalactic



Donnu Summer porazila rakovina

Americká speváčka Donna Summer 17. mája prehrala boj s rakovinou pľúc. So zákernou chorobou bojovala od júla 2011. Hviezda má na konte hity ako Last Dance, Hot Stuff či Bad Girls.

Už ako tínedžerka založila niekoľko hudobných skupín, no skutočnú spevácku kariéru rozbehla až v 70. rokoch ako vokalistka tria Three Dog Night.

V roku 1979 na trh uviedla úspešnú nahrávku Bad Girls, s ktorou kraľovala albumovému rebríčku Billboard Hot 200. Summer sa v ňom sústredila na tému prostitúcie, dokonca bola na obale albumu oblečená ako prostitútka. Práve z Bad Girls pochádza slávna pieseň Hot Stuff, za ktorú získala jednu zo svojich piatich cien Grammy.

Po vydaní albumu On the Radio: Greatest Hits Volumes I & II (1979) sa rozhodla venovať sa iným hudobným štýlom ako discu. Podpísala zmluvu s Geffen Records a nahrala album The Wanderer, ktorý je ovplyvnený napríklad rockom či new wave.

Ďalší úspech jej priniesla titulná pieseň nahrávky She Works Hard for the Money (1983), ktorú nominovali na Grammy. Svoje posledné roky života prežila v meste Nashville v štáte Tennessee, kde si chcela oddýchnuť od hektických rokov v šoubiznise.

Obrazom: Legendárna Donna Summer


Video: Donna Summer - Hot Stuff



Hlas Bee Gees Robin Gibb

Briti sa tento rok rozlúčili s Robinom Gibbom zo slávnej skupiny Bee Gees, ktorý 20. mája vo veku 62 rokov prehral boj s rakovinou.

Jeho zdravotné problémy sa začali v roku 2010, keď musel podstúpiť operáciu pre nepriechodnosť čriev, ktorá v roku 2003 zabila jeho brata Mauricea.

Neskôr mu diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, ktorá sa rozšírila aj do pečene. Skupinu Bee Gees založil Robin Gibb so svojimi bratmi Barrym a Mauriceom v roku 1958. Súrodenci Gibbovci počas svojej kariéry získali deväť hudobných cien Grammy.

Medzi ich najznámejšie hity patria skladby To Love Somebody, Massachusetts, I've Gotta Get a Message to You, Lonely Days, Jive Talkin', Night Fever, Tragedy, Stayin' Alive, How Deep is Your Love či You Win Again.

Od roku 1979 majú Bee Gees svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, od roku 1994 je skupina členom Skladateľskej siene slávy a v roku 1997 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. Dodnes predali na celom svete približne 200 miliónov nahrávok.

Video: Bee Gees - Stayin´ Alive



Neohrozený rocker Jon Lord z Deep Purple

Vo veku 71 rokov zomrel 16. júla anglický muzikant Jon Lord.

Skladateľ, pianista, klávesák a hráč na organe Hammond, ktorý sa preslávil ako člen rockovej formácie Deep Purple, bojoval od augusta 2011 s rakovinou pankreasu.

Osudnou sa mu napokon stala pľúcna embólia. Lord bol jedným zo zakladateľov slávnej skupiny Deep Purple. Pôsobil v nej od roku 1968 až do prerušenia jej činnosti v roku 1976.

V rokoch 1978 až 1984 bol členom ďalšej známej rockovej formácie Whitesnake. Súčasťou zostavy Deep Purple bol rodák z Leicesteru opäť od roku 1984, keď kapela obnovila činnosť, a to až do roku 2002.

Muzikant sa podieľal na všetkých podstatných nahrávkach skupiny. Hráč na klávesové nástroje sa azda najviac preslávil dielom Concerto For Group And Orchestra spájajúcim klasiku a rock, ktoré Deep Purple spoločne s Royal Philharmonic Orchestra po prvý raz predviedli v roku 1969. Toto dielo predstavil pred pár rokmi aj v Bratislave.

Video: Deep Purple - Concerto for Group and Orchestra



Nečakaná smrť Tonyho Sotta

Jednou z najšokujúcejších udalostí roka 2012 vo svete filmu je nepochybne samovražda britského filmára Tonyho Scotta, ktorý ukončil svoj život 19. augusta dobrovoľne skokom z Mosta Vincenta Thomasa v Los Angeles.

Príčiny, ktoré viedli 68-ročného režiséra snímok Top Gun (1986) alebo Posledný skaut (1991) k siahnutiu na vlastný život, stále nie sú známe.

Pitva odhalila, že pred smrťou užil antidepresíva a lieky proti nespavosti. Scott si ako 16-ročný zahral v krátkom filme Boy and Bicycle (1965), ktorý bol režisérskym debutom jeho staršieho brata Ridleyho Scotta.

Na svojom konte má množstvo známych snímok, okrem spomínaných filmov Top Gun a Posledný skaut sú to Policajt v Beverly Hills II (1987), Dni hromu (1990), Pravdivá romanca (1993), Karmínový príliv (1995), Fanatik (1996), Verejný nepriateľ (1998), Spy Game (2001), Muž v ohni (2004), Déja Vu (2006), Únos metra 123 (2009) alebo Nezastaviteľný (2010).

Obrazom: Samovražedný skok Tonyho Scotta


Video: Trailer k filmu Top Gun



Z osobného strážcu hviezdou

Americký herec Michael Clarke Duncan prehral boj o život 3. septembra vo veku 54 rokov. Nedokázal sa totiž zotaviť z infarktu, ktorý utrpel 13. júla.

Pôvodne pracoval ako kopáč pre plynárenskú firmu a neskôr sa presťahoval do Los Angeles, kde si zarábal ako osobný strážca hviezd ako Jamie Foxx alebo Will Smith.

No nakoniec sa mu podarilo splniť si svoj sen a stať sa hercom. Prelom v jeho kariére prišiel so snímkou Armageddon (1998), pri nakrúcaní ktorej sa spriatelil s hereckým kolegom Bruceom Willisom.

Aj vďaka nemu sa mu podarilo získať rolu Johna Coffeyho vo filme Zelená míľa (1999) režiséra Franka Darabonta, ktorou sa do povedomia divákov zapísal najvýraznejšie.

Za svoj výkon si vyslúžil aj uznanie kritikov a získal nomináciu na Oscara i Zlatý glóbus. Ďalej si zahral v snímkach ako Raňajky šampiónov (1999), Môj sused zabijak (2000), Planéta opíc (2001), Kráľ Škorpión (2002), Daredevil (2003), Sin City - mesto hriechu (2005), Škola zvádzania (2006) alebo Green Lantern (2011). Najnovšie sa predstavil v kriminálnom seriáli The Finder (2011), spinoffe obľúbených Kostí (2005).

Obrazom: Michael Clarke Duncan si splnil americký sen


Video: Ukážka z filmu Zelená míľa



Svetoznámy J.R., Larry Hagman

Vo veku 81 rokov 23. novembra zomrel americký herec Larry Hagman, známy predovšetkým ako J.R. Ewing zo seriálu Dallas (1978–1991). Posledný raz vydýchol v dallaskej nemocnici pre komplikácie spojené s rakovinou hrtana.

Okrem toho ho trápila aj rakovina a cirhóza pečene – dôsledok dlhých rokov alkoholizmu. Hagman s herectvom začínal na divadelných doskách, neskôr účinkoval v seriáloch a po množstve epizódnych úloh sa do povedomia verejnosti dostal vďaka sitcomu Dream of Jeannie (1965-1970).

Sláva prišla v roku 1978, keď sa na obrazovky televízie CBS dostal Dallas. Seriál o bohatej naftárskej rodine Ewingovcov, v ktorom nie je núdza o intrigy, klamstvá, rodinné roztržky, neveru či násilie, získal obrovskú popularitu.

Hagman si okrem 356 epizód Dallasu zahral aj v pokračovaní tohto kultového seriálu, ktoré začali vysielať tento rok. Za jeho výkon ho štyri razy nominovali na Zlatý glóbus.

Obrazom: Seriálom Dallas sa preslávil Larry Hagman


Video: Trailer k seriálu Dallas



V roku 2012 svet opustili aj

- spevák americkej skupiny The Monkees Davy Jones
- herec Herbert Lom, známy predovšetkým ako komisár Charles Dreyfus z filmov o Ružovom panterovi
- krstný otec r'n'b Johnny Otis
- americký herec Ben Gazzara, známy napríklad zo snímok Big Lebowski (1998) či Dogville (2003)
- americký skladateľ Robert Bernard Sherman
- francúzsky herec Pierre Tornade
- slávny francúzsky komiksový maliar Jean Giraud
- francúzsky herec Michel Duchaussoy
- Ulu Grosbard, režisér filmov Zaľúbiť sa či Stratení v mori
- taliansky scenárista a básnik Tonino Guerra
- slávny taliansky spisovateľ Antonio Tabucchi
- francúzsky režisér, scenárista, herec a producent Claude Miller
- americký moderátor a producent Dick Clark, známy tiež ako "Najstarší tínedžer v Amerike"
- vplyvný anglický gitarista Bert Weedon
- japonský režisér a scenárista Kaneto Shindo
- americká herečka Kathryn Joosten, známa najmä ako prostoreká Karen McCluskeyová zo seriálu Zúfalé manželky (2004 - 2012)
- legendárny zvukový technik George Marino, ktorý spolupracoval s interpretmi ako Stevie Wonder, Metallica, Whitney Houston či Arcade Fire
- posledný zo zakladateľov slávnej vokálnej skupiny The Platters Herb Reed
- autor knihy 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury
- kanadsko-americká herečka Ann Rutherford, ktorá v legendárnom filme Odviate vetrom (1939) stvárnila postavu Carreen - mladšej sestry Scarlett
- americký herec Richard Lynch, známy ako predstaviteľ zloduchov
- americký herec a spevák Andy Griffith, ktorý sa preslávil seriálom The Andy Griffith Show (1960 - 1968) a tiež ako predstaviteľ právnika Bena Matlocka v seriáli Matlock (1968 - 1995)
- oscarový herec Ernest Borgnine
- senegalsko-francúzsky herec, moderátor a komik Mouss Diouf, známy najmä zo seriálu Julie Lescautová (1992 - 2006)
- ruský spevák Eduard Chiľ, ktorého po celom svete poznajú pod prezývkou Pán Trololo
- hollywoodsky producent Richard D. Zanuck
- americká herečka Celeste Holm, známa napríklad zo snímky Džentlemanská dohoda (1947)
- britský herec Simon Ward, známy napríklad zo seriálu Tudorovci: Sex, moc a intrigy (2007 - 2010)
- americký scenárista a režisér Frank Pierson
- majster špeciálnych efektov a trojnásobný držiteľ Oscara Carlo Rambaldi
- americký spevák a skladateľ Scott McKenzie, ktorý sa preslávil ako interpret hitu San Francisco (Be Sure To Wear Flowers In Your Hair)
- významný kanadský producent Jake Eberts
- francúzsky herec a režisér Pierre Mondy
- francúzsky scenárista a režisér Claude Pinoteau
- Russell Means, ktorý sa preslávil vo filme Posledný Mohykán (1992)
- americký spevák a gitarista Terry Callier, ktorého v roku 2009 spoznalo aj slovenské publikum na Bratislavských jazzových dňoch
- spevák a skladateľ Bill Dees, ktorý sa preslávil ako spoluautor piesne Oh, Pretty Woman
- americký filmový a divadelný producent Martin Richards
- americký džezový klavirista Dave Brubeck, ktorý sa preslávil v roku 1959 skladbou Take Five
- americká esejistka, scenáristka a režisérka Nora Ephron
- brazílsky architekt Oscar Niemeyer
- mexicko-americká speváčka Jenni Rivera
- jeden z najznámejších autorov žánru sci-fi Boris Strugackij
- americký herec Jack Klugman
- americký charakterový herec Charles Durning, ktorého dva razy nominovali na Oscara
- Ray Collins, ktorý bol v 60. rokoch spevákom a perkusionistom skupiny Mothers of Invention legendárneho Franka Zappu.
- americká soulová speváčka Fontella Bass, ktorá sa v polovici 60. rokov preslávila hitom Rescue Me

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
České a slovenské osobnosti, ktoré tento rok opustili svet
<< predchádzajúci článok
Herec Tom Cruise rád robí kaskadérske kúsky