24hod.sk    Kultúra

05. októbra 2005

V skratke



Goya láka státisíce, Cena pre východoeurópskych umelcov, Berlínsky múr na Malorke, Cena podľa čitateľa, Kelarová robí konkurz, Horské filmy na festivale ,



Zdieľať
  Goya láka státisíce
Úchvatná výstava obrazov legendárneho španielskeho maliara Francisca Goyu (1746-1828) v Berlíne prilákala do Starej národnej galérie 200-tisíc návštevníkov. Usporiadatelia predpokladajú, že celkový počet divákov prekročí hranicu 220-tisíc. „O takých číslach sa nám ani nesnívalo,“ priznal sa agentúre DPA kurátor podujatia Moritz Wullen. Aj včera, v posledný deň výstavy, bol o Goyove obrazy obrovský záujem. Išlo o prvú kompletnú výstavu Goyových obrazov v Nemecku. Berlín sa v týchto dňoch a týždňoch doslova prehýba pod záľahou zaujímavých a divácky pútavých expozícií. Nová národná galéria vystavuje diela Pabla Picassa pri príležitosti 20. výročia založenia jeho múzea v Paríži. V Berlínskej galérii zase otvorili výstavu pod názvom Zrod nemeckého expresionizmu k stému výročiu vytvorenia legendárnej výtvarnej skupiny Die Bruecke (Most).

 Cena pre východoeurópskych umelcov
Francúzsky koncern LVMH sa rozhodol sponzorovať mimoriadnu cenu pre mladých umelcov z východnej Európy. Stalo sa tak pri príležitosti parížskej výstavy Klimt, Schiele, Moser, Kokoschka - Viedeň 1900, venovanú významným rakúskym maliarom a sochárom 20. storočia. Ceny vo forme štyroch štipendií pre štúdium na parížskej umeleckej škole Ecole Nationale Superiere des Beaux-Arts (v hodnote 4 270 eur) a jednej cesty do Paríža odovzdajú v apríli 2006 rakúskemu veľvyslancovi vo Francúzsku. O udelení cien rozhodne odborná porota. Diela budú vystavené v parížskom Grand Palais.

 Berlínsky múr na Malorke
Berlínsky múr znovu postavia. Tentoraz však nie uprostred znovuzjednoteného hlavného mesta Nemecka, ale na obľúbenom výletnom ostrove nemeckých turistov - na Malorke. Nejde o žiaden žart, ale umelecké dielo - pamätník. Ako uvádza španielsky týždenník Mallorca Magazin, postavia v mestečku Sa Pobla štyri sochy, ktoré by mali symbolizovať berlínsky múr a jeho strhnutie v roku 1989. Projekt vychádza z nápadu nemeckého sochára Nilsa Burwitza, žijúceho na Malorke. Jeho myšlienkou je vystúpiť proti predsudkom a všetkému, čo dodnes rozdeľuje „dva nemecké národy“ v ich staronovej spoločnej vlasti. To, že sa túto myšlienku podarilo uskutočniť práve na Baleárach, je výsledok rozhodnutia úradujúceho ministra životného prostredia súostrovia Jaumeho Fontu. V mestečku Sa Pobla žije nielen veľa nemeckých občanov, ale aj množstvo prisťahovalcov z moslimských krajín, ktorí musia údajne zápasiť aj s predsudkami domorodcov.

 Cena podľa čitateľa
Populárna knižná cena Quills Award, ktorú každoročne udeľuje televízia NBC a spoločnosť Reed Business Information, sa tohto roku dočkala výraznej zmeny. Po prvý raz by sa malo dožiť ocenenia dielo, odrážajúce vkus čitateľov - teda tých, ktorých sa literatúra týka vari najviac. Medzi nominovanými autormi sa tak ocitli v literárnom svete zaznávaní, ale nesmierne populárni autori, ako Stephen King, J.K. Rowlingsová či Jon Stewart. K dispozícii je 19 kategórií - od histórie, cez fikciu až po šport. Víťazi budú známi už 11. októbra. Slávnostné odovzdávanie „populárnych“ cien, ktoré sa uskutoční 22. októbra, by mali prenášať desiatky televíznych staníc. Podľa zakladateľa Quills a bývalého vydavateľa spoločnosti Variety Gerryho Byrna je hlavným cieľom celej akcie pritiahnuť prostredníctvom televízie ľudí k čítaniu. I keď za cenu odlišných kritérií hodnotenia. Otázkou je, či sa verejnosť dá v tomto prípade nachytať na zaujímavý „popularizačný“ chyták organizácie, alebo či zostane verná najsledovanejšej knižnej súťaži v USA Národnej knižnej ceny. Víťaz Quills Award však nezíska okrem ocenenia žiadnu finančnú odmenu.  (jr, Welt, WP, TAZ)

Kelarová robí konkurz
Samostatný slovenský zbor Apsora zakladá v Bratislave česká hudobníčka Ida Kelarová. Konkurz doň sa uskutoční od 28. do 30. októbra v priestoroch bratislavského konzervatória na Tolstého ulici. Prvý zbor Apsora vznikol pred časom v Prahe. Slovákov stále pribúdalo, a tak vznikla myšlienka vytvoriť zbor aj v Bratislave. Slovenskí speváci to uvítali, keďže už nebudú musieť dva razy do mesiaca dochádzať na skúšky do Prahy. Na druhej strane Apsora bude u nás koncertovať častejšie. Základ slovenského zboru tvorí asi 25 ľudí, potrebných je však ešte 40 až 45, a hlavne mužov. Hneď po konkurze sa noví členovia naučia piesne súčasných rómskych autorov, aby už 17. novembra mohli spievať vo Zvolene. Všetky Apsory sa 11. decembra stretnú v Berlíne, 18. decembra budú koncertovať v Prahe. Kelarová má zbor v Izraeli a ďalší plánuje založiť aj vo Švajčiarsku.

Horské filmy  na festivale
V Poprade vrcholia prípravy na Medzinárodný festival  horských filmov. Do XIII. ročníka festivalu, ktorý bude 12. až 16. októbra, sa prihlásilo 110 filmov z 19 krajín. Do súťaže postúpilo 35 filmov. Našu tvorbu budú reprezentovať tri snímky - Pururambo Pavla Barabáša, Clandestino Rastislava Šimka a Cena človeka Mareka Poláčka. Vo festivalovej ponuke prevládajú filmy o horolezectve, jaskyniarstve, adrenalínových športoch a tiež cestopisné. Súťažné bloky i ponuku nesúťažných filmov uvidia diváci v popradskom kine Tatran, v priestoroch Mestského úradu a v kežmarskom kine Iskra.  

(TASR)


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/v-skratke-cl2102.html