11. februára 2014

V šlágri vyhrali Košice v Nitre, Martin zdolal rivala z Popradu

Richard Jenčík z Košíc strieľa úvodný gól v bránke Vlastimil Lakosil z Nitry (na snímke) v zápase 48. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Nitra - HC Košice 11. februára 2014 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Nitra 11. februára (TASR) - V šlágri 48. kola sa pod Zoborom predstavil líder tabuľky a prvý mal možnosť v 9. minúte otvoriť skóre domáci Kováčik, no trafil iba žŕdku Staňovej bránky, vzápätí tesne minul Nádašdi. Krátko nato prišiel trest, po chybe v obrane Nitry sa dostal k puku Jenčík a prestrelil Lakosila - 0:1.

V 9. minúte druhej tretiny poslal obranca hostí Klouček nešetrným zákrokom do hlavy na ľad domáceho Kováčika a rozhodca ho poslal predčasne do šatne. Následnú presilovku však Nitra nevyužila. Napriek tomu, že si v strednej časti stretnutia vypracovali hráči oboch celkov niekoľko dobrých príležitostí, divaci videli bezgólovú tretinu.

V 9. minúte tretej tretiny sa v presilovej hre objavil sám pred bránkou Košíc Kováčik, no tesne minul. Ďalšie príležitosti mali Lukáš Novák i Tománek, no zoči-voči Staňovi neuspeli. Košice tak zvíťazili pod Zoborom futbalvo 1:0.

HK Nitra - HC Košice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 10. Jenčík. Rozhodovali: Müllner, Stano - Sčensný, Šefčík, vylúčení: 2:4 navyše M. Novák 10 min údery - Klouček 10+5+DKZ údery, napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3600 divákov
Hlasy po zápase:
Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Aby sme dnes uspeli, chcelo by to obetavý výkon, no sklamali sme hlavne strelecky. V úvode sme boli lepší, ale po góle Košíc hráči vypadli z role a bez gólov sa nedá uspieť. Nie sme rocková kapela, aby sme stále vyhrávali."
Anton Tomko, tréner Košíc: "Cestovali sme do Nitry s cieľom vrátiť jej prehru z našeho ľadu. Dali sme gól v prvej tretine, ustáli sme dlhú presilovku Nitry, čo bol dôležitý faktor. Dodalo nám to psychické sily a sme radi, že sme od Nitry bodovo odskočili."

XXX

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1

Súboj rivalov priniesol od úvodnej minúty zaujímavý hokej s rýchlymi akciami na oboch stranách. Podtatranci pôsobili lepším dojmom, domáci však technické nedostatky nahrádzali maximálnou bojovnosťou. V 2. minúte strelu Themára vyrazil Sidor len pred seba, najlepšie sa pred ním zorientoval Važan a otvoril skóre. V ďalších minútach boli hostia nebezpečnejší a brankár Čech sa musel mať na pozore. Jeho umenie postupne preverili Lapšanský, Mlynarovič, Brejčák či Takáč. Zato domáci mali vychýlenú mušku a viackrát mierili len vedľa bránky. V 12. minúte stálo pri martinských hokejistoch šťastie, keď Paločkova strela skončila na ľavej žŕdke. O tri minúty neskôr zaváhal Fujerík, po peknej individuálnej akcii netrafil Sidorovu bránku.

V 22. minúte sa nádherne preštrikoval pred Sidora Markovič, gólman hostí však jeho sólo vychytal. Podobne dopadol o minútu neskôr aj Sýkora, ktorý úplne sám strostkotal na Čechovi. V polovici stretnutia sa dokázal na dvakrát z blízka presadiť Ďatelina a oduševnene bojujúci Martin odskočil Popradu na rozdiel dvoch gólov. Výborne chytajúci Čech si v 39. minúte poradil s pokusom Sýkoru, a potom dve strely Cígera vychytal aj pozorný Sidor na druhej strane.

V tretej časti hry hostia pridali a chvíľami poriadne zatlačili domácich do defenzívy. V 42. minúte ešte Paločko s Krotákom nedotlačili puk do martinskej bránky, podarilo sa to až Mlynarovičovi o dve minúty neskôr. Zdalo sa, že domácich to zlomí, ale opak bol pravdou. V 49. minúte prekonal Klíma Sidora a Martin opäť viedol o dva góly. Dobre hrajúcich domácich to povzbudilo a v 52. minúte Galamboš poistil vedenie na konečných 4:1. Martinskí hokejisti veľmi dobre takticky zvládli aj záver duelu a po piatich prehrách sa zaslúžene dočkali prvého víťazstva nad Popradom v tejto sezóny.

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
2. Važan, 31. Ďatelinka, 49. Klíma, 52. Galamboš – 44. Mlynarovič. Rozhodovali: Baluška, Jura - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1500 divákov

XXX

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1

Z prvého gólu v zápase sa teší hráč Žiliny Marek Slovák (uprostred) so spoluhráčmi počas 48. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi MsHK DOXXbet Žilina a ŠHK 37 Piešťany 11. februára 2014 v Žiline. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Zápas medzi Žilinou a Piešťanmi ponúkal hokej typický pre oba tímy. Mužstvá sa sústredili na hru zo zabezpečenej obrany a vyrážali do rýchlych protiútokov. V 9. minúte si odišla sadnúť na trestnú lavicu domáca posila Martin Drotár, ale po chybe súpera v strednom pásme unikol Marek Slovák a v oslabení otvoril skóre stretnutia. V druhej početnej výhode si už hostia dávali väčší pozor, lenže Peksa ich pokusy vychytal. V závere tretiny mohol navýšiť vedenie Žiliny Adrián Lipovský, v samostatnom úniku však zakončil len do betónov Tomeka.

V prostrednej časti Piešťany zvýšili aktivitu. Výsledkom bol vyrovnávajúci gól Melichárka, ktorý zblízka zužitkoval ideálnu prihrávku Drgoňa. Na opačnej strane našiel v 28. minúte Klouda Ďuráka, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, ale z prvej puk dobre netrafil. O malú chvíľu neskôr bol jeho spoluhráč Kalla úspešnejší, keď obkorčuľoval Tomekovu bránu a pretlačil puk za jeho chrbát. V 35. minúte mohol pridať ďalší gól Tomas, ale v úniku namieril len do súperovho gólmana.

Na začiatku tretieho dejstva rozhodca vylúčil dvojicu hosťujúcich hráčov a Žilina 82-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov využila, keď po prihrávke Tomasa nedal Klouda Tomekovi šancu. Domáci v ďalšom priebehu kontrolovali vývoj stretnutia a súpera do väčšieho tlaku nepúšťali. Namiesto toho v 55. minúte predviedol individuálnu akciu Valášek, natlačil sa pred bránku, vychutnal si Tomeka a uzavrel výsledok na konečných 4:1.

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
9. Slovák, 33. Kalla, 43. Klouda, 55. Valášek - 25. Melichárek. Rozhodovali: T. Orolín - Gajan, Holienka, vylúčení: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 983 divákov
Martin Groma, tréner Žiliny: "Začali sme aktívnou hrou a podarilo sa nám ísť do vedenia. V druhej časti súper vyrovnal a my sme zostali v menšom útlme. Relatívne rýchlo sme sa však z neho dostali a taktickou hrou sme umne výsledok bránili a v závere ho aj prikrášlili. Aj keď súper nepodal optimálny výkon, stále bol nebezpečný. Našou disciplinovanou hrou sme ho ale na konci k ničomu nepustili."
Milan Klement, tréner Piešťan: "Dnes sa mi hodnotí ťažko, pretože náš výkon bol veľmi zlý. Výnimkou bolo pár striedaní v druhej tretine, kedy sa nám podarilo vyrovnať na 1:1. Po zvyšok duelu však celé mužstvo hralo zle."