Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

26. mája 2010

V Smoleniciach padlo asi 210-tisíc kubíkov dreva



Extrémne zrážky a nárazový vietor spôsobili v lesoch kalamitu. Ako informovala hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Veronika Petríková, v rámci podniku zaznamenali najväčšiu kalamitu v ...



Zdieľať
les Foto: BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) - Extrémne zrážky a nárazový vietor spôsobili v lesoch kalamitu. Ako informovala hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Veronika Petríková, v rámci podniku zaznamenali najväčšiu kalamitu v odštepnom závode Smolenice. Zatiaľ je tam objem padnutého dreva odhadnutý na 210-tisíc kubíkov.


"V utorok tam do rána padlo ďalších 500 kubíkov. Máme rozmočenú pôdu pod lesom, ale aj cesty. Stálo by za úvahu, či by sme mali teraz vôbec zasahovať a nepočkať, kým pôda nepreschne,“ priblížil situáciu vedúci Odboru usmerňovania lesníckych činností na generálnom riaditeľstve š.p. LESY SR Banská Bystrica Ján Švančara.

Väčšina padnutých stromov v Smoleniciach je listnatá a pri nich nehrozí nebezpečenstvo napadnutia dreva škodcami. Ihličnany, ktoré škodcovia napádajú, tvoria 5 300 kubíkov z padnutého dreva. Podľa štátnych lesníkov by sa z kalamity dala získať hlavne guľatina a predpokladajú tiež spracovanie spadnutého dreva zvládne smolenický závod aj sám. "Sústredená kalamita je v porastoch rudných, teda určených na hospodársku ťažbu. Vyvrátené stromy na koreňových koláčoch stále žijú a tempo prác môžu spracovatelia podriadiť ekonomickým potrebám podniku. Ak by spracovanie uponáhľali, skladovanej hmote hrozí nebezpečenstvo znehodnotenia skôr, ako tej ležiacej," uviedla Petríková. Tento prístup podporuje aj generálne riaditeľstvo štátneho podniku. "Odštepný závod Smolenice na základe jeho rozhodnutia nebude zatiaľ uzatvárať žiadne dohody o odpredaji drevnej hmoty. Keď sa zvolí ekonomicky ideálny postup spracovania kalamity tak, aby podnik dosiahol efektívne hospodárske výsledky, začne sa s odpredajom," informovala.

Rozptýlená kalamita tvorí v Odštepnom závode Smolenice 44-tisíc metrov kubických, ide o nedospelé stromy. "Bude to prácne, drahé a výsledok z toho bude vláknina, teda pre nás ekonomicky nie dobré spracovanie. Keby boli tie stromy dospelé, mali by oveľa vyššiu hodnotu," komentuje Švančara. Kalamitu hlásili aj odštepné závody v Čadci a Liptovskom Hrádku. Na Beňuši padlo 4000 kubíkov. Závody majú ročne naplánovaný určitý objem kalamity a zvládnu jej spracovanie bez väčších problémov alebo zlých hospodárskych ukazovateľov. "Celkom evidujú Lesy SR, š.p. 280 000 kubických metrov padnutého dreva. Odštepný závod Smolenice mali tento rok plánovanú ťažbu 182 000 kubických metrov dreva, t.j. že ich ťažobná činnosť sa definitívne obmedzí na spracovanie kalamitných 210 000 kubíkov," uviedla Petríková.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mierové rokovania o Cypre po voľbách pokračujú
<< predchádzajúci článok
Senica investovala proti povodniam 130-tisíc €