24hod.sk    Ekonomika

14. februára 2018

V Spojených štátoch vzrástli v januári spotrebiteľské ceny o 2,1 %Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli v USA o 2,1 %, čo bol horší výsledok, než ekonomickí analytici očakávali. V stredu sa okamžite na svetových burzách objavili ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 14. februára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v januári vzrástli v USA o 2,1 %, čo bol horší výsledok, než ekonomickí analytici očakávali. V stredu sa okamžite na svetových burzách objavili špekulácie, že rast základnej úrokovej sadzby Fedu, americkej centrálnej banky v Spojených štátoch, je nevyhnutný, dokonca viacnásobný.


Údaje o vývoji spotrebiteľských cien uverejnilo ministerstvo práce vo Washingtone. Miera inflácie sa očakávala na úrovni 1,9 %. Americkí spotrebitelia kupovali v januári menej áut a stavebného materiálu, ale aj menej nábytku a zdravotníckych potrieb. Dynamiku americkej ekonomiky však podporovala silnejšia súkromná spotreba.

Ekonóm James Knightley pokladá slabšie januárové výsledky za prechodný jav. Treba prihliadnuť na to, že na severe USA viaceré štáty zasiahli silné snehové búrky, ktoré ochromili miesta a obce na viac ako dva týždne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/v-spojenych-statoch-vzrastli-v-januari-spotrebitelske-ceny-o-2-1-cl567575.html