31. decembra 2005

V šprinte premiéroví víťazi

Víťazmi šprintu voľnou technikou na pretekoch Svetového pohára bežcov na lyžiach v Novom Meste na Morave v rámci 68. ročníka Zlatej lyže sa stali Švéd Björn Lind a Ruska Alena Siďková.

Dvadsaťsedemročný šprintérsky špecialista Lind sa na stupienky víťazov v pretekoch SP postavil po piaty raz v kariére, ale vôbec prvýkrát na najvyšší. Štvrtý zo ZOH 2002 v Salt Lake City i tohtoročného svetového šampionátu v nemeckom Oberstdorfe vyhral už kvalifikáciu a najrýchlejší bol aj vo finále. Vďaka stobodovému zápisu sa dostal na čelo hodnotenia šprintu (malý krištáľový glóbus).  Alena Siďková sa v 26 rokoch stala sedemnástou ženou, ktorá dokázala triumfovať v šprintérskych pretekoch Svetového pohára, pre ňu to bolo vôbec prvé víťazstvo v pretekoch tohto rangu v kariére. Najrýchlejší čas na 1 254 m dlhom okruhu s celkovým prevýšením 33 m dosiahla už v kvalifikácii, potom s prehľadom vyhrala aj štvrťfinále, semifinále i finále a zaslúžene si na svoje konto pripísala 100 bodov. Druhá skončila Švédka Anna Dahlbergová, bronz si vybojovala Nemka Claudia Künzelová, ktorá tak využila neprítomnosť Nórky Marit Björgenovej a ujala sa vedenia v hodnotení tejto disciplíny. Ani jeden zo slovenských reprezentantov (57. Holienčík, 59. Škvaridlo) v kvalifikácii neuspel a medzi 30. najlepších nepostúpil.  Podobne aj v kategórii žien Alena Procházková, ktorá skončila na 42. mieste.

Výsledky

Šprint voľnou technikou - muži A-finále: 1. Lind (Švéd.) 2:32,2 min, 2. Larsson (Švéd.) +0,1 s, 3. Kjölstad (Nór.) +22,2, 4. Östberg (Švéd.) +1:05,3. Poradie SP: 1. Angerer (Nem.) 485, 2. Hetland (Nór.) 375, 3. Vittoz (Fr.) 239.
Ženy A-finále: 1. Siďková (Rus.) 2:48,3 min,
2. Dahlbergová (Švéd.) +1,8 s, 3. Künzelová (Nem.) +2,9,
4. Matvejevová (Rus.) +3,7. Poradie SP: 1. Björgenová (Nór.) 490, 2. Künzelová 388, 3. Čepalovová (Rus.) 380.