Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2010

V SR našli unikátny hrob germánskeho náčelníka



Unikátny hrob germánskeho náčelníka z 1. storočia nášho letopočtu sa podarilo nájsť archeológom pri Bratislave. Nebožtík mal pri sebe milodary, ktoré predstavovali na ...



Zdieľať
archeologovia Foto: SITA/Mária Pietová NITRA 16. septembra (WEBNOVINY) – Unikátny hrob germánskeho náčelníka z 1. storočia nášho letopočtu sa podarilo nájsť archeológom pri Bratislave. Nebožtík mal pri sebe milodary, ktoré predstavovali na tú dobu rozprávkové bohatstvo. Našlo sa tu sedem bronzových nádob, tri hlinené a dve sklenené misky - všetko importy z Rímskej ríše, ale aj šatové spony, britva, nôž, ovčiarske nožnice, ostrohy a súčasti opasku. „Najmä sklenené nádoby vyzerajú, akoby boli vyhotovené včera a nie pred takmer 2000 rokmi. Osobitnú pozornosť si zasluhuje aj bronzová kanvica s vyobrazeným božstvom, pravdepodobne bohom obchodu Merkúrom. Presne sa tu bude dať určiť až po konzervácii,“ povedal vedúci výskumu Kristián Elschek.


Nebožtík bol príslušníkom najvyššej spoločenskej vrstvy prichádzajúceho germánskeho obyvateľstva. Konštrukcia hrobovej jamy mala tvar komory. Vo vnútri bolo uložený nebožtík a na drevenej konštrukcii sa nachádzali milodary. Kostru dnes vyberá z hrobu antropológ. Pôjde na rádioizotopový rozbor, ktorý okrem iného ozrejmí, či sa narodil na našom území alebo sem prišiel s germánskymi skupinami z Polabia v Čechách.

Objav má stredoeurópsky význam

Riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay zdôrazňuje význam objavu v stredoeurópskom kontexte. V minulosti sa na Slovensku síce našli bohaté hroby zo staršej doby rímskej, vždy však išlo o náhodné nálezy a mnohokrát už boli čiastočne rozkradnuté. „V tomto prípade ide o prvý hrob objavený archeologickým výskumom. To znamená, že k dispozícii je celý inventár hrobu a najmä je všetko dôkladne zdokumentované,“ povedal Ruttkay. Ako dodal, nález hrobu je jedným z výsledkov viacročných systematických výskumov v tejto oblasti. Presnú lokalitu nálezu nechce zverejniť, aby neprilákali tých, čo rabujú archeologické náleziská na Slovensku.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Samsung Electronics očakáva návrat k zisku
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo odporučilo výstavbu projektu CEPIT