Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. januára 2007

V Srbsku sa začali rokovania o novej vláde



Srbský prezident Boris Tadič začal v pondelok rokovania o novej vláde. Ráno sa stretol s predstaviteľmi ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS), ktorí zvíťazili v parlamentných ...



Zdieľať

BELEHRAD 29. januára (WEBNOVINY) - Srbský prezident Boris Tadič začal v pondelok rokovania o novej vláde. Ráno sa stretol s predstaviteľmi ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS), ktorí zvíťazili v parlamentných voľbách 21. januára, v pondelok by sa mal stretnúť aj s predstaviteľmi svojej Demokratickej strany (DS), ktorá vo voľbách skončila druhá. Z rokovania prezidenta so SRS zatiaľ neprenikli na verejnosť žiadne informácie.

Analytici sa obávajú, že by rokovania o zostavení novej srbskej vlády mohli trvať aj niekoľko mesiacov. Najväčšie šance dávajú srbské médiá vláde zloženej z Tadičovej DS, Srbskej demokratickej strany (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu a proreformnej strany G17 Plus, ktoré skončili vo voľbách na druhom až štvrtom mieste, a liberálnej koalície LDP-LSV-GSS-SDU, ktorá sa dostala do parlamentu ako posledná. Existujú však obavy, či sa Koštunica nakoniec nepridá radšej k radikálom.

V piatok má prísť do Belehradu bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari predstaviť plán OSN na riešenie budúceho štatútu srbskej provincie Kosovo. Práve toto môže byť problém, ktorý by mohol ohroziť formovanie koalície DS a DSS. OSN totiž podľa zatiaľ neoficiálnych informácií navrhne postupné osamostatnenie Kosova. To by podľa analytikov mohol nakoniec s výhradami akceptovať Tadič a jeho DS, nie však premiér a jeho DSS.

Koštunica už vyhlásil, že sa s Ahtisaarim počas jeho návštevy Belehradu nestretne. Tvrdí, že o Kosove sa môže diskutovať až po tom, ako bude na svete nová vláda. Ahtisaariho hovorca Remi Dourlot oznámil, že návšteva Belehradu sa uskutoční aj napriek Koštunicovmu nesúhlasu. "Nikdy sme ani nehovorili, že budeme čakať na vznik novej vlády," vyhlásil Dourlot. Ahtisaari by mal následne prísť predstaviť plán OSN aj do kosovského hlavného mesta Priština.

Bývalý fínsky prezident predložil správu o budúcnosti Kosova už v piatok vo Viedni zástupcom Spojených štátov, Ruska, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska, teda krajín takzvanej kontaktnej skupiny pre Kosovo. Hoci plán ešte nebol zverejnený, podľa nepotvrdených informácií, ktoré prenikli do médií, by mal spočívať v postupnom prechode Kosova k samostatnosti. Najprv by mala mať táto provincia len vysokú mieru autonómie, no formálne by mala zostať súčasťou Srbska. Počas tohto prechodného obdobia by Kosovo nemalo vlastnú armádu, ani kreslo v OSN.

Ahtisaariho návrh už v piatok verejne ústami hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Seana McCormacka podporili Spojené štáty, v sobotu ho však spochybnilo Rusko. "Nie sme si celkom istí, že toto riešenie je najlepšie," vyhlásil ruský vicepremiér Dmitrij Medvedev. Moskva podľa neho musí Ahtisaariho návrh ešte podrobne preštudovať, kým k nemu zaujme komplexné stanovisko.

Ahtisaariho správu musí ešte schváliť Bezpečnostná rada (BR) OSN, pričom podľa diplomatov v tejto fáze môže dôjsť už len k minimálnym zmenám. Tie by mohli byť do návrhu zapracované na základe prípadných pripomienok zo strany srbských a kosovských predstaviteľov. Už teraz sa však rysuje rozpor medzi Spojenými štátmi, ktoré podporujú kosovské úsilie o nezávislosť, a Ruskom, dlhodobým spojencom Srbska. Moskva, keďže má v BR právo veta, by ešte mohla prijatie správy zablokovať.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V stredu posledný termín na vybavenie miestnych daní
<< predchádzajúci článok
DÔVERA akceptuje staré tlačivá predpisov na lieky do odvolania