Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2018

V Štrasburgu žije 10 percent islamistov sledovaných tajnými službami



Francúzske hliadky v uliciach mesta Štrasburg po útoku.



Zdieľať
Francúzske hliadky v uliciach mesta Štrasburg po útoku. Foto: TASR/AP
Štrasburg 13. decembra (TASR) - Muž podozrivý z utorkového útoku vo francúzskom meste Štrasburg strieľal do ľudí, aby pomstil "smrť svojich moslimských bratov v Sýrii". Informovala o tom spravodajská televízia BFM s odvolaním sa na svedectvo taxikára, ktorého predpokladaný páchateľ útoku donútil odviezť ho z centra mesta do okrajovej štvrte.


Od tohto okamihu páchateľ útoku, ktorý si vyžiadal troch mŕtvych, uniká. Pátrajú po ňom stovky príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Zo spáchania útoku v Štrasburgu je podozrivý 29-ročný, 27-krát odsúdený Chérif Chekatt. Podľa francúzskych médií sa začal radikalizovať vo veku asi 16 rokov.

V rámci vyšetrovania utorkového útoku polícia zatiaľ zadržala štyri osoby, medzi nimi aj jeho otca a dvoch bratov.

Médiá informovali, že francúzske tajné služby na žiadneho zo zadržaných neviedli spis typu S pre podozrenie z kontaktov na radikálnych islamistov alebo spiace teroristické bunky či z pokusov o ohrozenie bezpečnosti štátu, ale jedného z bratov monitorovali agenti spravodajskej služby SRRT.

Portál France Info pritom upozornil, že na slobode zostal tretí Chekattov brat, na ktorého tajné služby spis typu S viedli. Portál súčasne informoval, že Štrasburg je už roky známy ako "hniezdo zradikalizovaných" osôb.

Primátor mesta Roland Ries v máji tohto roku v článku pre denník Le Figaro napísal, že "v eurometropole (Štrasburgu) žije desať percent ľudí", na ktorých sa vedie spis S. Ide o asi 2500 osôb z celkovo približne 25.000 sledovaných na celom území Francúzska.

Médiá pripomenuli, že vianočné trhy v historickom jadre Štrasburgu mali byť terčom teroristického útoku aj v roku 2000. Polícii sa ho však podarilo zmariť.

"Tento atentát nám pomohol pochopiť, že treba posilniť našu bezpečnosť," uviedla pre portál bývalá primátorka Štrasburgu Fabienne Kellerová (2001-2008), ktorá sa snažila presadiť nepretržité zaznamenávanie diania na uliciach v celom meste. Dodala, že vedenie mesta a úrady regiónu Bas-Rhin už niekoľko rokov znepokojuje "podzemná radikalizácia", a to najmä mládeže.

Mnohí zo zradikalizovaných mladých ľudí vycestovali aj do Sýrie, kde sa zapojili do občianskej vojny. Zo Štrasburgu pochádzal aj jeden z plánovačov útoku na kóšer obchod s potravinami, ku ktorému došlo v roku 2012 v meste Sarcelles nachádzajúcom sa v departemente Val-d’Oise. Tento mladík, bývalý raper a islamistický militant Jérémie Louis-Sidney, prišiel o život pri svojom zatýkaní v študentskom mestečku v štrasburskej štvrti Esplanade.

Z regiónu Bas-Rhin pochádzal aj Foued Mohamed-Aggad, člen samovražedného komanda, ktoré v novembri roku 2015 útočilo v parížskom hudobnom klube Bataclan. Tento muž sa rok predtým vrátil zo Sýrie, kde sa spolu s bratom a skupinou priateľov zapojil do občianskej vojny na strane radikálnych islamistických povstalcov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Okresný súd zamietol návrh na konkurzné konanie majetku Majáka nádeje
<< predchádzajúci článok
Hlivák: O príprave legislatívy k prepojeným osobám komunikujeme s EK