Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2019

V stredu budú vypočutí deviati kandidáti na šéfa protikorupčného úradu



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Bratislava 21. októbra (TASR) – V bratislavskom hoteli Bôrik vypočujú verejne v stredu (23. 10.) od 8.30 h kandidátov na predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Záujem o tento post prejavilo 11 kandidátov, z ktorých deväť splnilo všetky podmienky výzvy. TASR o tom informovali z Úradu vlády (ÚV) SR.


Počas jedného dňa budú komisiou, ktorá pracuje v rovnakom zložení ako pri predchádzajúcej voľbe predsedu tohto úradu, vypočutí budú všetci kandidáti. Komisia bude sledovať najmä schopnosť kandidáta obhájiť svoju koncepciu rozvoja úradu. Posudzovať bude jeho pracovné skúsenosti najmä z hľadiska ich relevancií vo vzťahu k poslaniu úradu, ale aj manažérske či komunikačné schopnosti kandidáta.

"Komisia bude mať následne 15 dní na rozhodnutie, ktorých dvoch záujemcov odporučí vláde SR. Predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti schvaľuje parlament," spresnil ÚV SR.

Medzi prihlásenými záujemcami o túto funkciu v druhom kole sú - Viktor Pokojný, Rastislav Šaling, Tomáš Jacko, Zuzana Dlugošová, Daniel Krošlák, Tibor Draskoczy, Jozef Stopka, Martin Rajňák a Michal Buraľ.

ÚV SR pozýva do hotela Bôrik laickú aj odbornú verejnosť, zástupcov politických strán, ale predovšetkým poslancov Národnej rady (NR) SR na verejné vypočutie kandidátov, aby si mohli o nich urobiť relevantný obraz. Úrad pozval poslancov parlamentu aj osobitne v liste adresovanom Kancelárii NR SR. Verejné vypočutie bude môcť verejnosť sledovať aj naživo prostredníctvom sociálnej siete na stránke ÚV SR. Stream úrad vlády uvedie aj na svojom webe.

Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Jeho zriadenie priniesol nový zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý vstúpil do platnosti 1. marca tohto roka. Inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jej úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu NR SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet obetí násilných protestov v Čile stúpol na 11 mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Ďalší odklad brexitu nie je v záujme nikoho, tvrdí francúzska vláda