24hod.sk    ZOH Toríno 2006    Ľadový hokej

22. februára 2006

V štvrťfinále Fínsko zdolalo USA a stále je bez prehry

Hokejisti Fínska kráčajú olympijským turnajom v Turíne naďalej bez prehry, keď v dramatickom štvrťfinále zdolali reprezentáciu USA 4:3. Fíni sa ujali vedenia gólom Villeho Peltonena v 10. min a už ...

TURÍN 22. februára (WN/SITA) - Hokejisti Fínska kráčajú olympijským turnajom v Turíne naďalej bez prehry, keď v dramatickom štvrťfinále zdolali reprezentáciu USA 4:3. Fíni sa ujali vedenia gólom Villeho Peltonena v 10. min a už o chvíľu na to unikol pri oslabení troch proti štyrom Sami Salo a aj zásluhou teča jedného z amerických obrancov si puk našiel cestu ponad lapačku Ricka DiPietra. Víťaz A-skupiny bol od úvodných minút aktívnejší a zaslúžene viedol. Skúsený tím USA plný veteránov síce nevyužil presilovú hru štyroch proti trom a ani nasledujúcu početnú výhodu päť na štyri, sekundu po naskočení Saka Koiva na ľad prestrelil Antera Niittymäkiho Mike Knuble. Už po 89 sekundách hry druhej tretiny dokonca obranca Mathieu Schneider vyrovnal, keď bol úspešný v presilovej hre. Začínalo sa síce odznova, no na ľade mali stále prevahu Suomi. V 26. min napodobnil Schneidera fínsky útočník Olli Jokinen, keď tri sekundy pred návratom na ľad potrestal vylúčenie Breta Hedicana. Tesne pred druhou sirénou upravil opäť v presilovej hre, tentoraz o dvoch hráčov, útočník Floridy Olli Jokinen na rozdiel dvoch gólov. Američania sa snažili vyrovnať a v tretej tretine mali výraznú prevahu, no skórovať dokázal iba Brian Gionta a to až v 56. min. Napriek viacerým šanciam USA v závere a hre bez brankára sa skóre stretnutia už nezmenilo.

Štvrťfinále, Turín, hala Palasport Olimpico:

Fínsko - USA 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Góly: 10. Peltonen (J. Jokinen, Salo), 13. Salo, 26. O. Jokinen (Peltonen), 38. O. Jokinen - 14. Knuble (Schneider, Weight), 22. Schneider (Rafalski, Conroy), 56. Gionta (Drury, Cole)

Vylúčení: 8:10, navyše: Gomez (USA) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Devorski (Kan.) - Mášik (SR), Miller (Kan.), 6691 divákov

Fínsko: Niittymäki - Nummelin, Timonen, Salo, Numminen, Lydman, Berg, Niemi - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Nieminen, N. Kapanen, Hagman - Ruutu, M. Koivu, Laaksonen - Hentunen

USA: R. DiPietro - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Liles, Chelios, Rafalski - Rolston, Modano, Tkachuk - Guerin, Gomez, Gionta - Drury, Conroy, Knuble - Parrish, Weight, Cole - J. Blake