Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

V Sudáne zatýkali v súvislosti so zásahom proti opozícii vojakovV súvislosti s krvavým zásahom proti demonštrantom v uplynulom týždni v sudánskom hlavnom meste Chartúm vzali do väzby "množstvo" vojakov. V pondelok večer o tom informovala ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Chartúm 11. júna (TASR) - V súvislosti s krvavým zásahom proti demonštrantom v uplynulom týždni v sudánskom hlavnom meste Chartúm vzali do väzby "množstvo" vojakov. V pondelok večer o tom informovala sudánska prechodná vojenská rada, píše agentúra DPA.


Zistili sa "predbežné dôkazy proti mnohým elementom", ktoré vzali do väzby a následne budú v tejto naliehavej situácii odovzdané súdnym orgánom, uviedla doslova vo vyhlásení štátna tlačová agentúra Suna.

"Prechodná vojenská rada potvrdzuje, že pri vyvodzovaní zodpovednosti voči všetkým, ktorí boli v súlade s predpismi a zákonmi uznaní za vinných, nedôjde k omeškaniu," uviedla sudánska tlačová agentúra.

Ústredný výbor sudánskych lekárov (CCSD) uviedol, že bezpečnostné zložky počas zásahu proti zástupu demonštrantov na okupačnom proteste pred sídlom tamojšieho ministerstva obrany 3. júna zabili okolo 100 ľudí a zranili 500 ďalších.

Väčšina obchodov v hlavnom meste zostala zatvorená aj v pondelok. Išlo o druhý deň celoštátnej občianskej neposlušnosti s cieľom prinútiť vojenských vládcov odovzdať moc civilistom.

V nedeľu úrady pozatýkali desiatky stúpencov opozície vrátane dvoch opozičných lídrov.

Pokus sprostredkovať dohodu medzi oboma znepriatelenými stranami - vojenskou vládnucou radou a opozičnými skupinami -, na ktorý sa podujal etiópsky premiér Abiy Ahmed, doposiaľ nepriniesol žiadny výsledok.

Ozbrojené sily, ktoré v Sudáne prevzali v apríli moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, dosiaľ súhlasili s trojročným obdobím prechodu na civilný režim. Vládnuca vojenská rada zmenila svoj postoj po pondelkovom zásahu voči demonštrantom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kongu vyhlásili epidémiu osýpok, potvrdili takmer 700 prípadov
<< predchádzajúci článok
PRIPRAVTE SA: Vo veľkej časti Slovenska budú dnes vysoké teploty

V Sudáne zatýkali v súvislosti so zásahom proti opozícii vojakov - diskusné fórum čitateľov