Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2015

V tábore v Bergu je ubytovaných už 56 utečencov zo Sýrie a z Iraku



Na snímke ubytovacie zariadenie pre utečencov na rakúsko - slovenskom hraničnom priechode Berg - Bratislava



Zdieľať
Na snímke ubytovacie zariadenie pre utečencov na rakúsko - slovenskom hraničnom priechode Berg - Bratislava Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava/Berg 24. septembra (TASR) – V kontajnerovom tábore pre azylantov na hraničnom priechode v Bergu je k dnešnému dňu 56 obyvateľov. Môžu sa voľne pohybovať, ale večierku majú o polnoci a nesmú prekročiť slovenské hranice. Povedal dnes na stretnutí so slovenskými novinármi starosta tejto prihraničnej rakúskej obce Georg Hartl. „Väčšinou sú to ľudia vo veku 18 až 60 rokov zo Sýrie a niekoľkí prišli z Iraku. Kontajnery sú technicky upravené tak, aby v nich rodiny mohli byť spolu,“ doplnil.


Starosta Bergu potvrdil, že v tábore je po celý deň zodpovedný zamestnanec, ktorý plne zodpovedá za bezpečnosť ubytovne a je pripravený poskytnúť utečencom napríklad odvoz autom, ak potrebujú lekársku pomoc, alebo si niečo nakúpiť. „Varia si sami, navštevujú prípravný jazykový kurz a časom budú môcť vykonávať aj verejnoprospešné práce v obci,“ spresnil starosta s tým, že za to majú nárok aj na odmenu vo výške 3 až 5 eur za hodinu, maximálne však 120 eur za mesiac.

Starosta Bergu sa vyjadril aj k tomu, prečo Rakúsko vopred neinformovalo Slovensko, že chystá tábor pre utečencov priamo na spoločnej hranici. „Nezišlo nám na um, že Slováci budú mať z toho taký strach a, navyše, to nebola naša iniciatíva, ale spolkovej krajiny Dolné Rakúsko,“ povedal Hartl. Zároveň ocenil Slovákov aj Rakúšanov, ktorí prichádzajú na miestny úrad aj do tábora s pomocou pre utečencov. Upozornil však, že nie je prípustné, aby ľudia dávali jedlo a šaty priamo utečencom. „Musia koordinovať pomoc s manažérom tábora a šéfom pracovnej skupiny na pomoc utečencom, ktorým je vicestarosta Bergu."

Na stretnutí so slovenskými novinármi na radnici v Bergu bol aj veľvyslanec Rakúskej republiky na Slovensku Helfried Carl, starosta Wolfsthalu Gerhard Schödinger a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Všetci sa zhodli na tom, že počiatočné obavy Slovákov z prítomnosti utečencov na hranici so Slovenskom vyplývajú z toho, že im chýba takáto skúsenosť z minulosti. Podľa Pavla Freša sa však situácia upokojila najmä potom, ako začali Bratislava a prihraničné rakúske obce spolu komunikovať. „Táto komunikácia prospela občanom informačne a zlepšila naše susedské vzťahy,“ dodal Frešo.

Stretnutie ukončili prehliadkou tábora pre azylantov na rakúsko-slovenskom priechode v Bergu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
R. Fico: Máme záujem prešetriť prípad zmlúv, ktoré uzavrela VšZP
<< predchádzajúci článok
Rozšírená námorná misia EÚ proti pašerákom ľudí sa začne 7. októbra